Не сме имали съмнение, че можем да разчитаме на нашите коалиционни партньори по време на днешния вот на недоверие. Имаме коалиционно споразумение и програма за 4 години, която изпълняваме. Затова не мисля, че ежедневни трусове, са повод за извиване на ръце. Това коментира в студиото на Нова ТВ депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова, която заедно с Желю Бойчев коментираха темата за днешния първи вот на недоверие на БСП към кабинета „Борисов 3“ заради корупцията.
Очаквам днес да се получи един откровен разговор, дължим го на нашите граждани, на нашите европейски партньори. Корупцията е проблемът, който спира нашето развитие, присъединяването на България към Шенген... Инвестициите са достатъчно добър показател в това отношение. Този вот ще бъде тест - ще се види кой е опозиция и кой подкрепя управлението на страната, посочи Желю Бойчев.
Аз днес не очаквам особено качествен дебат, видно е и от мотивите за вотап - каза на свой ред Атанасова. Те бяха доста тайнствени до онзи ден. За тях се говори от ноември и се търси подкрепа още от преди това. В един момент обаче се оказа, че БСП се оказа сама. Мотивите са комична компилация от социологически изследвания, вестникарски изрезки и разни мисли на разни хора от така наречения елит на БСП”, заяви от своя страна Десислава Атанасова от ГЕРБ.
Бойчев се опита да внесе ясното относно мотивите, с които ще бъде аргументиран този вот на недоверие. Като първи посочи Докладът на ДАНС за информационната акцизна система на Агенция "Митници", поискан от БСП в последния момент, в който според тях има сериозен пробив в системата за събиране на приходите и манипулиране на данните.
Кьорфишек се оказа, че има скандален доклад на ДАНС. Нямаме притеснения по отношение работата на която и да е институция. През 2016 г. е направен доклад с констатации, които Финансовото министерство е отстранило поетапно. Има само една констатация, която е в процес на отстраняване заради технически усложнения. Законът за акцизите стана факт през 2007 г. До 2010-а, докато правителството на ГЕРБ не разработи тази система, тя не функционираше. Освен това според главния прокурор няма установени никакви лица, които да са злоупотребили с тази система, отбеляза Десислава Атанасова и уточни: Не я познавам системата, за да съм категорична, че е перфектна. Но когато говорим за акцизи и приходите – ние имаме рекордна събираемост – 20 млрд. лева са събрани през тази година. А по време на мандата на БСП приходите са в пъти по-малко. През 2014 същата система е действала при управлението на Орешарски. При отстраняването на недостатъците й, очевидно тази система е започнала да работи по-добре, посочи Атанасова.
Тя определи като необясними и атаките на БСП по отношение на антикорупционния закон, върху който президентът Радев беше наложил вето, по-късно отхвърлено в парламента.
Антикорупционният закон е мярка в борбата с корупцията, а странно защо вносителите на вота БСП бяха единствените, които гласуваха против този закон. Ами това говори, че или имат известни притеснения, или не искат да се борят с корупцията, аргументира позицията си Атанасова.
Според нея социалистите четат всичко едностранно, а срещите на европейските лидери с Борисов са очевидни и реална оценка за управлението в страната.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас