Б. Димитров: Четата на Ботев е направила първото отвличане в човешката история на кораб с такава цел
По думите му пресата на Запад съобщава за фантастични цифри за успехите на българската чета
Западът, може би защото това е първото отвличане в човешката история на кораб с такава цел, е просто пощурял от възторг и описва най-подробно десанта на българския бряг и тежките сражения, които четата води и в които побеждава. Това каза в интервю за „Фокус“ директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. „60% от публикациите не са за въстанието в Четвърти революционен окръг, клането в Батак и т.н., а за „отвличането“, както се пише, на кораба „Радецки“ и четата на Христо Ботев“, посочи проф. Димитров. По думите му пресата на Запад съобщава за фантастични цифри за успехите на българската чета, като например – 1000 убити турци за едно сражение.
„На Западните журналисти прави впечатление, че четниците не ограбват нито касата на парахода, нито пътниците, не убиват нито един от присъстващите турски офицери, които заявяват на турски език, че са техни врагове. Но българите убиват врагове само по време на сражение“, коментира той. Според него българските въстаници показват на света, че са готови да загинат до един. По думите му те казват, че народ, който е способен да се жертва със стотици и хиляди е достоен за свобода. „Според мен четата на Христо Ботев е направила толкова, колкото и всички останали въстаници, за да спечели европейското обществено мнение. За руското няма какво да говорим, то е ясно, че е изцяло на наша страна“, посочи проф. Димитров.
Още от България
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка
Кирил Петков към Румен Радев: С лафове, хитри фрази и добър ПР не се управлява държава
Когато още не знаеш къде си: всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш, затова се вслушайте в критиките на Асен Василев...
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Дори когато фалира КТБ и трябваше да бъдат налети милиарди, дефицитът беше доста по-нисък от този на Гълъл Донев, изтъква в интервю за Дарик съпредседателят на "Да, България"