"Предложенията за промени в изборно законодателство вече са 15. В последните дни са внесени седем от практически всички парламентарни групи. Новото е, че в тях има два много важни елемента, касаещи българските граждани извън страната – създаването на пълноценен избирателен район "чужбина" и въвеждането на електронно дистанционно гласуване", коментира пред БНР Стефан Манов.
"На последните избори извън територията на България са гласували над 145 000 души – повече от броя на гласувалите в 22 от 33 избирателни района в страната", допълни той.
"В момента българските граждани извън страната, когато гласуват на парламентарни избори, нямат върху бюлетината си имена на кандидати за народни представители, както имат българските граждани в страната. По този начин те не излъчват народни представители, които по някакъв начин да се чувстват отговорни за тези над 1 милион български граждани, живеещи извън страната".
Гласуващите извън страната нямат и възможност да пренаредят листите чрез преференциален вот.
Манов е категоричен, че мантрите за това, че е трудно да сe провежда кампания в чужбина, или че българската политика не бива да се решава в Одрин всъщност изместват дебата от реалната тема - дали българските граждани извън страната трябва да останат в националната орбита или постепенно да бъдат претопени от обществата, където са намерили житейския си път.
В момента практиката при определяне на мандатите от даден избирателен район се базира на данни от НСИ за населението, но не е правено преброяване на гражданите в чужбина, заяви Манов и предложи алтернатива:
"Друг инструмент, който се използва, т.нар. "плаващи мандати", дава по-голяма точност и справедливост при разпределението. Става дума за следното - съобразно избирателната активност да се определя т.нар. "норма на представителство", т.е. колко избиратели излъчват един депутат в парламента и респективно би било разпределен броят на мандатите по този начин в изборния ден. Ако този начин работеше, на последните избори за избирателен район "чужбина" щяха да се полагат 10 мандата и щяха да бъдат разпределени по следния начин: 5 - за ДПС, 3 - за ГЕРБ и по един за РБ и АБВ. Избирателен район "чужбина", ако такъв съществуваше, изобщо не е монопартиен, монолитен район, а район с хубав политически плурализъм.
Задължителното гласуване не може да се реализира днес за граждани извън страната. Дори държавите, в които то е практика, не го прилагат за гражданите си зад граница, допълни Манов. Електронното гласуване обаче би повишило активността", смята той.
Още от България
Райчев: Дилемата пред Синьото е - с „Възраждане“ против Пеевски, или с Пеевски против „Възраждане“
Либералите винаги са имали враг, но „съюз срещу злото“ се прави с преговори и отстъпки, подчертава социологът
Бончева: Езикът на депутатите ражда децата с качулки и бухалки, които пребиват хора по МОЛ-овете
Случващото се в парламента ми прилича на „игръ с публиката“, на „тука има, тука неме“, иронично коментира журналистката
След Борисов и ДСБ номинира Атанас Атанасов за шеф на парламента
Кандидатурата на бившия председател на НСС ще бъде представена като единствения изход от кризата