30 Ноември, 2024

България даде заден за разследване на престъпленията на комунизма

България даде заден за разследване на престъпленията на комунизма

По повод Европейския ден в памет на жертвите на тоталитарните режими (23 август) министрите на правосъдието на Естония, Латвия, Литва, Полша и Румъния призоваха за разследване на престъпленията на комунистическите режими, съобщи desebg.com

Това стана по време на срещата на Съвета на ЕС и на конференция на историци, като тази година двете събития се проведоха в словашката столица Братислава (през 2015 г. срещата на министрите беше в естонската столица Талин). Министрите излязоха с общо изявление, в което критикуват страните, чиито управляващи се гордеят с бившия Съветски съюз и извършените от него престъпления и подклаждат екстремизъм и престъпления на омразата през интернет или като подкрепят крайни политически партии.

Подобни действия са недопустими, когато се почита паметта на загиналите и пострадалите в резултат на терора, провеждан от комунистическите режими, подчертават министрите. Според тях страните членки на ЕС трябва заедно да осъдят престъпленията на комунистическите режими. Ако не предприеме действия в тази посока, ЕС ще създаде условия, в които ще се появят пропуски в историческите познания на европейските граждани. Това пък може да доведе до взимането на решения, които да отслабят мира и единството в Европа, отбелязват още министрите.

На 23 август 2016 г. се навършиха 77 години от подписването на пакта Молотов-Рибентроп между Съветския съюз и нацистка Германия. В избухналата няколко дни по-късно Втора световна война този пакт води до окупирането на няколко държави и репресирането на милиони граждани.

Балтийското електронно издание не коментира отсъствието на България от тази важна инициатива, чието начало беше поставено точно преди една година в Талин. Тогава (23 август 2015 г.), в деня, на сключването на пакта Молотов-Рибентроп през 1939 г. представители на 8 държави – Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия, Унгария и Грузия настояха в обща декларация да бъде създаден международен орган за разследване на престъпленията на комунизма и решават да свикат експертна група, която да работи върху проблема.

Румъния и България не участваха във форума, но северната ни съседка вече се е присъединила към нея за разлика от дясноцентристкото (уж) управление в София. Преди два месеца, през юни 2016 г. депутатът Методи Андреев (ГЕРБ) зададе парламентарен въпрос на министъра на правосъдието Екатерина Захариева защо България е единствената държава от страните от бившия Източен блок, която не участва в инициативата.

Министър Захариева увери в писмен отговор, че България е проявила интерес за присъединяване към Международния трибунал за престъпленията на комунистическите режими. Очевидно настоящото управление е останало само с интереса към тази международна инициатива, но не и нещо повече. За разлика от престъпления на тоталитарния нацистки режим в Германия, престъпленията на тоталитарните комунистически режими не бяха осъдени след падането на Берлинската страна и разпада на Източния блок.

Сподели:
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ

ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ

Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство

Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет

Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет

Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов

Ивайло Мирчев: Атанасов председател на НС - да, но не и Борисов премиер

Ивайло Мирчев: Атанасов председател на НС - да, но не и Борисов премиер

Предложението на ДСБ тепърва ще се обсъжда от коалиционните партньори в ПП - ДБ на заседание на парламентарната група във вторник