България като държава-членка на ЕС отделя най-висок процент от държавните разходи за сектора "обществен ред и сигурност", но е на дъното на европейската класация по разходи за сигурност на глава от населението - едва 173 евро на човек.
Това показват данни от анализ на Евростат за разходите на страните от ЕС за обществен ред и отбрана през 2015 г.
Около 2,4 млрд. лева от БВП са били заделени у нас за сектора "обществен ред и сигурност" през 2015 г., показват данните на европейската статистика. Секторът включва полицейските служби, службата за противопожарна охрана, съдилищата, затворите, както и научните разработки в областта на сигурността.
Най-много от тези средства - 1,4 млрд. лева са били за осигуряване на полицията у нас. Разходите за отбрана у нас през 2015 г. са били 1,4 на сто от БВП, което е точно на границата на средните разходи за отбрана в ЕС-28.
Държавите-членки на ЕС, които са превишили сумата от над 500 евро на жител за сигурност са: Люксембург /899 евро/, Великобритания /792 евро/, Холандия /724 евро/, Белгия /644 евро/, Германия /581 евро/, Австрия /545 евро/, Франция /535 евро/ и Италия /506 евро/.
В противоположния край на скалата разходите под 250 евро на жител са били: в България - 173 евро, Румъния /183 евро/, Литва /204 евро/, Унгария /230 евро/, Хърватия /231 евро/, Полша /247 евро / и Латвия /248 евро/.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство