България няма да обжалва решението на Европейската комисия, в което се обявява, че заменките на държавни гори с частни бяха обявени за непазарни и нарушаващи правилата на конкуренцията. Това е гласувано на редовното си заседание на МС.
Страната ни ще продължава по график с указанията на Брюксел, а именно да идентифицира получателите на помощта, да преизчисли сделките на реални цени, да изиска доплащане или тяхното разваляне. Юридическите и физическите лица, които са получили неправомерна държавна помощ, също могат да обжалват решението на ЕК - в двумесечен срок от публикуването му - 14 октомври.
ЕК разследва заменките, извършени от 1 януари 2007 г. - датата на присъединяването на страната към ЕС, до началото на 2009 г., когато схемата беше забранена след натиск от Брюксел. В този период са извършени 132 заменки за 24 577 дка терени от горския фонд. Процедурата се е провела при цени, тръгващи от 150 лв. на декар и стигащи в някои случаи до 20 хил. лв.
От списъка със заменките и цените, на които са договаряни, става ясно, че решението на ЕК от 5 септември и неговите последици се отнасят предимно за ограничен кръг от бизнесмени като Гриша Ганчев, Христо Ковачки, Тодор Батков, Димитър Борисов и други, тясно свързани с властта през годините, без значение коя партия е на власт.
Само част от 132-те разследвани заменки се класифицират като държавна помощ. ЕК приема, че правилата на конкуренцията са нарушени, когато сделката е за над 200 хил. евро и когато получателят е извършвал търговска дейност. По информация на "Капитал" държавата вече е изпратила в ЕК списък със сделките, които не попадат в категорията на нерегламентирана държавна помощ, и чака одобрението му. Повечето от тях са сключвани с физически лица.
В момента земеделското министерство подготвя конкурс за избор на независим експерт, което да изготви методология и да направи оценка на реалните пазарни цени по времето, в което са одобрявани заменките. Важно е изборът на експерт да е одобрен от Европейската комисия. Едва след като се преизчислят сделките, министърът на земеделието и храните може да издаде акт за публично държавно вземане и да изиска обратно помощта. Актовете обаче подлежат на съдебен контрол и могат да се обжалват. Същото важи и за самата методология за преизчисляване.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас