България празнува Денят на независимостта днес. Навършват се 106 години от възраждането на държавата ни.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново, с манифест, княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост. Обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България - една от най-старите държави в Европа, отново се появява на световната карта след петвековно османско владичество.
УСЛОВИЯТА ЗА ОБЯВЯВАНЕ
на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария - една от Великите сили наложили Берлинският договор, се готвела да анексира двете от провинциите на империята - Босна и Херцеговина - т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат се във Виена) да съгласуват действията си.
ИЗПЪЛНЕНИЕ
Междувременно, българските власти завземат източните железници в Южна България и това поражда "известни" икономически противоречия между Австро-Унгария и страната ни. Дори за кратко стресва Фердинанд, който се уплашва да обяви независимостта. Но правителството вече било решило това да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в черквата “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал - цар.
МЕЖДУНАРОДНО ПРИЗНАВАНЕ
Деликатната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието - да започнат преговори между българското правителство и Високата порта (Турция). Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях, Високата порта иска България да плаща голям данък. В качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига до частична мобилизация на българската армия.
Русия не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Oфициално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.
Центърът на тържествата е Велико Търново, където през 1908 г. в църквата "Св. Четиридесет мъченици" е провъзгласена с Манифест независимостта на царството.
Честванията
във Велико Търново ще започнат със Света литургия и водосвет на
знамената и ще завършат с Тържествена заря – проверка и лазерно шоу на
крепостта Царевец. Премиерът проф. Георги Близнашки ще се
срещне с кмета на града Даниел Панов в сградата на общината. А в 19.30
часа проф. Близнашки ще произнесе слово по време на тържествената
заря-проверка на площад "Цар Асен I" по случай празника. Следват Военен
ритуал за издигане на Националното знаме на България и празничен
благослов.
Кулминацията на тържествата тази година е нов уникален спектакъл с
лазери на крепостта Царевец. Шестминутното шоу е стъпка към
изграждането на грандиозния спектакъл "Между боговете и хората". Царевец
ще бъде основната сцена, но спектакълът ще може да се наблюдава от
различни точки на града. Началото ще бъде в 20.30 часа. По-рано жителите
и гостите на старата столица ще се хванат отново на "Голямото търновско хоро",
което се организира за трета поред година. В ще участват повече от 5
хил. души, обединени от любовта към народната музика, бит и клутура.
Хороводът започва от пл. "Майка България" и ще стигне до пл. "Иван Асен
ІІ".
На празника днес във Велико Търново ще присъстват и
военният министър Велизар Шаламанов и министърът на културата Мартин
Иванов.
На площад "Княз Александър I" Столична община организира тържествено честване на 106-та годишнина от обявяването на Независимостта на България. В програмата пред Паметника на Независимостта ще участват Софийският духов оркестър с диригент Юли Дамянов и хор "Света София" при Общински културен институт "Красно село" с диригент акад. Валентин Бобевски. Водещ ще бъде актьорът Мариус Донкин.
Военнослужещи и военният духов оркестър на военно формирование 22 220 – Сливен ще участват в тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на 7-ми конен полк в Сливен. Военни от цялата страна ще участват в тържествата и в Русе, Горна Оряховица, Плевен, Стара Загора, Костинброд.
Във Варна, от 11.00 часа, на площад "Независимост", тържествено ще бъдат издигнати Националното знаме и флаговете на Европейския съюз и Варненска община. Ще участват военнослужещи от Военноморските сили (ВМС). От 18.00 часа на площад "А. Новак", пред входа на Морската градина, Представителният духов оркестър на Военноморските сили ще изнесе концерт за гражданите и гостите на Варна.
В Бургас пред сградата на общината, тържествено ще бъдат издигнати Националното знаме и флаговете на Европейския съюз и Бургаска община. Строят на представителните блокове на Военноморските сили, Сухопътни войски и Военновъздушните сили, ще бъде приет от началника на гарнизона комодор Мален Чубенков – командир на Военноморска база – ВМС. Ще бъде отслужен празничен молебен за благоденствието на независима България. Ритуалът ще продължи с поднасяне на венци и цветя пред паметника на 24-ти пехотен Черноморски полк пред Военен клуб Бургас. В проявите в Бургас ще се включат и военнослужещи от Военновъздушните сили.
В Деня на независимостта Музеят на бойната слава в Ямбол ще има Ден на отворени врати.
Празникът ще бъде отбелязан в цялата страна.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"