11 Януари, 2026

България призова Турция да отзове аташето си по религизоните въпроси

България призова Турция да отзове аташето си по религизоните въпроси

България е обявила за нежелано лице (persona non grata) Угур Емироглу, аташе в Генералното консулство на Република Турция в Бургас. В отговор Анкара е поискала българският консул в Истанбул също да се прибере в София. 

Причината за това решение е осъществяването на дейност, несъвместима с Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Турският дипломат Угур Емироглу е бил акредитиран като аташе по социалните въпроси, докато в по-голямата част от времето, прекарано в България се е занимавал с религиозна дейност. Преди да бъде изпратен в България Емироглу е бил имам в голям турски град. Според дипломати намесата на Емироглу в дейността на мюсюлманското вероизповедание в България е напълно несъвместима с дипломатическия му статут. Твърди се също, че той е оказвал натиск върху дейци на определена политическа партия да заемат страната на отстранения й наскоро лидер, което само по себе си е груба намеса във вътрешно-политическия процес в България.

Точно преди месец турските власти отзоваха и представителя си в Пловдив Алпер Акташ. Преди ден посланикът на Анкара у нас Сюлейман Гьокче обяви, че Турция не се меси в дейността нито на ДПС, нито на новата партия на бившия председател на движението Лютви Местан ДОСТ. Искане за отзоваване на турски консул в Бургас е имало и преди. По време на управлението на Иван Костов пак се стигна до такава мярка като причината пак бе намеса във вътрешните работи на страната.

Сподели:

Коментари (0)

Петър Стоянов: Ако не бяхме в ЕС, днес щяхме да сме „първи на село“ и в пълна изолация

Петър Стоянов: Ако не бяхме в ЕС, днес щяхме да сме „първи на село“ и в пълна изолация

Бившият държавен глава с остър коментар за прехода и еврото: Отказах мандата на БСП през 1997-а, за да спася страната от гражданска война

БОЕЦ: Контрабандистът Паскал е бил свързан със специалните служби

БОЕЦ: Контрабандистът Паскал е бил свързан със специалните служби

На негово име ОДМВР-Хасково е издало четири различни вида паспорти, което му е давало привилегировано право в получаване на визи, излизане и влизане в страната, сочи разследване на гражданското сдружение

Посолството ни в Скопие след нападението: Посегателството е израз на омраза...

Посолството ни в Скопие след нападението: Посегателството е израз на омраза...

Липсата на наказания продължава да насърчава извършителите