12 Февруари, 2026

България ще настоява пред ЕС за ефективно прилагане на мигрантското споразумение с Афганистан

България ще настоява пред ЕС за ефективно прилагане на мигрантското споразумение с Афганистан

Правителството одобри позицията на България за заседанието на Европейския съвет, което ще се проведе утре в Брюксел. В дневния ред на държавните и правителствените ръководители на страните от Европейския съюз са включени темите миграция, сигурност, икономическо и социално развитие, младеж и външни отношения и приемане на заключения по тях. В дискусията по проблема с миграцията България ще изтъкне необходимостта от продължаване на подкрепата за всички държави-членки на предна линия и от спешно попълване на капацитета за бързо реагиране на Европейската гранична и брегова охрана. Страната ни ще настоява и за потвърждаване на ангажимента за прилагане на договореностите с Турция, както и за ефективно прилагане на споразумението с Афганистан. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Одобрена беше и позицията за заседанието на Съвета на министрите по околна среда, който ще се проведе на 19 декември в Брюксел. На него ще бъде разгледан проект за заключения в защитата на човешкото здраве и на околната среда чрез екологосъобразно управление на химически вещества. Основната цел е да се дадат насоки на Комисията, които да подпомогнат REFIT-инициативите в областта на химикалите. Ще продължи работата и по законодателните предложения, които ще разпишат начина, по който ЕС ще постигне от 2030 г. намаление на емисиите на парникови газове от най-малко 40% спрямо равнищата от 1990 г. Съветът ще обсъди предложението за ревизия на Европейската схема за търговия с емисии. Съгласно решението на Европейския съвет, целта ще бъде осъществена колективно при възможно най-добра ефективност на разходите.

Сподели:

Коментари (0)

Георги Харизанов: Формалното дистанциране на Андрей Гюров от ПП-ДБ звучи закъсняло и донякъде неубедително

Георги Харизанов: Формалното дистанциране на Андрей Гюров от ПП-ДБ звучи закъсняло и донякъде неубедително

Служебното правителство на Андрей Гюров влиза в мандата си с огромен обществен натиск и куп нереалистични надежди. Въпросът не е какво иска обществото, а какво реално може да направи изпълнителната власт по закон.

Месечната такса в училище „Космос“ е 850 евро без допълнителните разходи - лицензът е даден при министър Денков

Месечната такса в училище „Космос“ е 850 евро без допълнителните разходи - лицензът е даден при министър Денков

Днес министърът в оставка Красимир Вълчев съобщи, че при проведената проверка са установени сериозни нарушения и лицензът може да бъде отнет

Деньо Денев: Никога не е имало служители на ДАНС сред обитателите на хижа „Петрохан“

Деньо Денев: Никога не е имало служители на ДАНС сред обитателите на хижа „Петрохан“

През юни 2024 г. в ДАНС са получени сигнали срещу неправителствената организация „Национална агенция за контрол на защитените територии“, председателствана от Ивайло Калушев