Членовете и симпатизантите на Българския културен клуб – Скопие (БККС) научиха с тревога, отвращение и дълбоко възмущение за поредната гнусна провокация на постюгославските удбашки структури, законспирирани в обществения и политически живот на Република Македония". Това се казва в официалната позиция на Българския културен клуб – Скопие (БККС), публикувана на сайта им. "Този път като марионетка е използван лумпенизираният псевдожурналист Миленко Неделковски (осъждан в миналото за криминални деяния, но фаворизиран днес от македонските власти като водещ на про-правителствено телевизионно предаване, където се говори на сръбски език без превод). Същият Неделковски (който преди години беше ключова фигура в живописен скандал в Европарламента, организиран от медийни симпатизанти на правителството на Груевски) сега се хвали с „патриотичния подвиг“, че е унищожил вандалски скромния паметен знак, поставен от потомци на български войни, храбро загинали в бойните действия на връх Каймакчалан, намиращ се днес на територията на Република Македония", възмущават се от Българския културен клуб. "БККС таеше надежда, че този път злодеянието на Неделковски е изолиран случай по лична инициатива, което не би намерило подкрепа и би било осъдено от македонските власти по подходящ начин. Въпреки разговорите между министър-председателите на двете страни Бойко Борисов и Емил Димитриев в този контекст, македонското външно министерство излиза със становище, което обявява паметния знак за „незаконен“ и се солидаризира се с хулиганството на Неделковски. Демонстрираното ниво на омраза е дори по-силно от това на титовия комунистически режим от времето на Лазар Колишевски, когато българските паметници и гробища бяха унищожавани систематично, но все пак тайно и скрито от обществеността, докато днес това се прави демонстративно – унищожителите се хвалят публично и нагло и се героизират от властите", пише още в позицията. "БККС си позволява да запита македонското правителство:
• С какъв административен акт, кога и от кого скромният паметен знак на връх Каймакчалан е бил обявен за „незаконен“?
• С какъв административен акт, кога и от кого лицето Миленко Борчев Неделковски е упълномощено да разрушава паметни знаци (било то законни или „незаконни“)?
• Как властите оценяват вандализма на Неделковски – като проява на „патриотизъм“ или като хулиганско самоуправство?", пита БКС "Стара международна практика е покорителите на високи върхове, на Северния и Южния полюси на Земята да поставят скромни паметни знаци. Когато тези знаци са посветени на храбро загинали войни, те имат и особено сакрално значение за всички, които изповядват християнските, общочовешките и европейските ценности", пише в съобщението. "В продължение на десетилетия македонските институции възпрепятстват и не дават разрешения за рехабилитацията на разрушени и полуразрушени български военни паметници, гробища и артефакти от българското културно-историческо наследство на територията на днешна Република Македония. Такова преднамерено отрицателно отношение има единствено към България и българския народ, за разлика от особения афинитет, който се проявява към остатъците от сръбското и югославско владичество. По този повод БККС сезира ЮНЕСКО още през 2010 г., но и досега македонските институции не са отговорили на тревожните въпроси на световната организация", твърдят от БКС. "БККС призовава час по-скоро да се реновират полуразрушените български военни гробища и паметници от Балканските войни и Първата световна война – в съответствие с международните конвенции и духа на добросъседските отношения. Освен това, БККС настоява да се изградят паметници в Скопие и Стражин-Страцин на хилядите геройски загинали български войни през Втората световна война, сражавали се храбро на страната на антихитлеристката коалиция в състава на Първа и Четвърта български армии, изиграли решаваща роля за разгрома на войските на Третия райх във Вардарска Македония (все още тема-табу за македонските граждани и младо поколение)", пише в позицията на културния клуб. "БККС апелира незабавно да се спрат тежките фалшификации и спекулации с историята на страната, както и с името и делото на историческата ВМРО, която във всички регионални и световни катаклизми е била на страната на българщината в Македония", заявяват от клуба. "Злодеянието на Каймакчалан е само едно от поредицата тежки посегателства против добросъседските отношения. Съвсем неотдавна, група добре направлявани хулигани упражниха насилие срещу българския посланик в Скопие като му попречиха да положи цветя пред гроба на Гоце Делчев в църквата „Свети Спас“. Македонските власти нито осъдиха, нито се разграничиха от тази агресия", възмущават се от БКС. "Нека да вдигнем силен глас против омразата, примитивизма, вандализма, титовизма, антиквизацията, непотизма, авторитаризма и тиранията! Да се обявим в защита на истинската Република Македония – любима родина на местните българи – независима, суверенна, демократична, европейска и освободена от тежкия товар на югославското наследство!", призовават от Българския културен клуб – Скопие.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас