Български евродепутати излязоха с декларация за пакета „Мобилност”. В нея те твърдят, че ЕП продължава да бъде разделен относно текстовете по спорния закон. Единствено Николай Бареков не е сложил подписа си под общата за българските евродепутати декларация.
16 от общо 17 български представители в Европарламента сложиха подписите си под декларация за пакета за „Мобилност“. Единствено Николай Бареков се разграничи от своите колеги.
Според голямата част от българските евродепутати ЕП продължава да бъде разделен относно текстовете по пакета „Мобилност“.
В декларацията е записано:
„Изминалата седмица показа, че Европейският парламент продължава да бъде дълбоко разделен по пакет „Мобилност 1“.
В мотивите си евродепутатите изтъкват двата гласа, които не достигнаха преди няколко дни за да може предложението за отпадането на пакета да бъде факт. Към доводите посочени в декларацията акцент е поставен и на дебатите в пленарната зала, които според евродепутатите са били еднозначно аргументирани двете противоположни гледни точки. Едната – че с „пакета“ се осигуряват ясни европейски правила за международния транспорт и защита на правата на шофьорите. И другата – че на практика се получава точно обратното.
„За нас, членовете на ЕП от България, остава под въпрос, дали връщането на спорните текстове в Транспортната комисия за обсъждане през първата седмица на април с оглед на евентуално пристъпване към гласуване в сесията на 3-4 април, ще може да създаде реални възможности за постигане на взаимноприемливи и трайни компромисни решения“, се казва в декларацията.
Нашите представители в ЕП са категорични, че пакетът „Мобилност“ не трябва да бъде подлаган на гласуване в пленарна зала, докато не се постигне широк консенсус.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.