Българската академия на науките и Институт по молекулярна биология "Акад. Румен Цанев" към БАН са публикували съобщение на уебсайта си, с което се разграничават от твърденията на доцент Георги Милошев за наличието на опасни добавки и оцветители в храните, които увреждат човешката ДНК.
Според съобщението заключенията на Милошев са "негово лично мнение" и не могат да се приемат като мнение на Института по молекулярна биология. От института добавят, че не са били информирани за намерението на доцент Милошев да представи публично данните си, както и че те не са били обсъждани на научен съвет, каквато е нормалната практика.
Преди седмица на пресконференция доцент Милошев обяви, че шест от добавките в храните, означавани с Е и номер, увреждат ДНК и могат да предизвикат онкологично или друго заболяване.
След като е била уведомена за резултатите от изследването, Европейския агенция по безопасност на храните (EFSA) е отговорила, че в проучването на лабораторията "има някои слабости и ограничения".
"Направените твърдения за ефектите върху човешкото здраве на изследваните от доц. Милошев хранителни добавки представляват негово лично мнение и не могат да се тълкуват или приемат като официална позиция на Института по молекулярна биология "Акад. Румен Цанев" към БАН. 2. Проведената пресконференция е лична инициатива на доц. Милошев, проведена без знанието на ръководството и учените от ИМБ, направената интерпретация на данните не е обсъждана на Научен съвет и доц. Милошев не е оторизиран да изразява позиция от името на Института и/или БАН", гласи съобщението на ръководството на Института по молекулярна биология "Акад. Румен Цанев" към БАН
"В представянето на доц. Георги Милошев на сайта на БТА е допусната техническа грешка - доц. Милошев не е ръководител на Института по молекулярна биология "Акад. Румен Цанев" към БАН, а е ръководител на лаборатория в същия институт.
"Считаме, че за да бъдат популяризирани и приети в публичното пространство подобни изследвания, касаещи социалнозначими проблеми, с ангажирането на законодателни или регулаторни органи, се изисква много по-задълбочен научен подход с използване на множество различни, допълващи се експериментални методи, различни тестови системи и независимо потвърждение на резултатите и изводите от тях."
Още от България
Кирил Петков: Премиерът е Росен Желязков, не Борисов!
Историческата роля на министър-председателя сега е да удържи политическия натиск, да не разреши манипулации на бюджет 2024, да вкара бюджет за 2025 с 3% дефицит и да изиска конвергентния доклад
Георг Георгиев: Ако Скопие не спазва ангажиментите, няма как да продължи пътя си към ЕС
Онова, което трябва да бъде разбрано е, че съдбата на Украйна не бива да се решава на друго място
За поредна година Скопие отказва съвместно честване на Гоце Делчев
Годишнината от рождението на родолюбеца ще бъде отбелязана от българското посолство, Генералното консулство в Битоля и местни българи, които ще се поклонят на гроба му в църквата „Св. Спас“