На 28 юли прокуратурата задочно е обвинила Цветан Василев - за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай.
Мярката задочно привличан към отговорност е приложена защото банкерът се намира извън страната и е с неизвестно местожителство.
Началното обвинение към Василев е за това, че през периода от декември 2011 г. до 19.06.2014 г. умишлено склонил Маргарита Петрова (главен касиер на КТБ) и Орлин Русев (изпълнителен директор на КТБ), да се разпоредят със сумата 206 млн. лв.
На 28 юли, веднага след привличането му като обвиняем, на Цветан Василев е издадена Европейска заповед за арест (ЕЗА) и е обявен за издирване в Шенгенската информационна система (ШИС). Предприети са съответните действия и за издирването му и в системата на Интерпол.
Прокуратурата информира още, че са установени и иззети документи, които длъжностни лица в КТБ са укрили от квесторите и разследващите органи. В помощно помещение на банката например в кашон били скрити кредитни досиета и счетоводни документи на различни дружества със залепени на тях бележки с текст „да се махнат при проверка", „да не се дават на одиторите" и др.
Иззети са и 14 чувала с нарязани оригинални документи. Унищожаването
им е извършено на 21.06.2104 г. (ден след решението на УС на БНБ за поставяне
на КТБ под специален надзор) по устна заповед на един от изпълнителните
директори на банката.
Изнесени от сградата на банката и укрити оригинални документи са открити и
при претърсване на помещение в столична сграда.
Още от България
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"
Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия
Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ
Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане
Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване
Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние