Статията разказва за някои от най-зрелищните протестни акции и отбелязва, че протестиращите "предпочитат въображението пред насилието".
Изданието описва причините за протеста и посочва, че той обхваща най-вече средната градска класа и не успява да разшири своята социална основа. "Монд" допълва, че силата на протестите е отслабнала, но въпреки това те не престават.
Авторът отбелязва също, че оглавяваното от социалистите българско правителство разчита на подкрепата на партията на гражданите с турски произход и на ксенофобската партия "Атака". Независимо от непоносимостта на българското общество към кабинета на Пламен Орешарски, в България се организират и контрапротести в негова защита.
Ситуацията у нас е във фокуса на вниманието и на кореспонденции за Би Би Си. В нея се отбелязва, че от няколко месеца гневни българи се събират да протестират пред парламента в София, като обвиняват правителството в корупция и настояват за неговата оставка.
В кореспонденцията от столицата се обясняват причините за народния бунт – назначаването на противоречивия медиен магнат Делян Пеевски за ръководител на Държавната агенция за национална сигурност през юни. Въпреки незабавното му оттегляне, протестиращите не се отказват от кръстоносния си поход за прочистване на българската политика, отбелязва авторката на материала Ема Джейн Кърби и допълва: Предишното правителство падна след протести, предизвикани от най-различни причини, включително високите сметки за електричество и ниските пенсии. Но сега хората протестират заради корупцията сред политическия елит, съмнителните връзки между управляващите и бизнеса и заграбващите властта олигарси, се казва в кореспонденцията.
В края на октомври студенти внесоха нов импулс в битката, като предприеха окупация на Софийския университет. Близо 500 от тях сега протестират в аудиториите с искане за оставка на правителството. Те наричат своето движение "Морална революция".
Над три четвърти от хората в България подкрепят общите протести. Със своите тъпани и високоговорители демонстрантите отправят същото - макар и по-ясно доловимо - послание, което Европейският съюз отправя към политическия елит на страната през последните седем години, се изтъква в статията на Би Би Си. Въпреки обещанията за стимулиране на икономиката и създаване на повече работни места изглежда съмнително управляващата коалиция да изкара пълен четиригодишен мандат,
а анализатори прогнозират предсрочни избори напролет. Но при положение, че всички политически партии в момента са еднакво презирани от избирателите, остава открит въпросът кой ще може да управлява България, пише в заключение авторката на кореспонденцията.
Още от България
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.