Преговорите за Сирия в Женева са „мъртвородени“.Те се водят по такъв начин, че да не доведат до разрешаване на проблема. Подобна беше ситуацията и с Минското споразумение за Украйна. Това каза в ефира на Bloomberg Bulgaria експертът по сигурност и отбрана и бивш български посланик в Ирак о.з. полк. Валери Рачев.
Той коментира и възможната колаборация между двата основни фактора в разрешаването на конфликта, не само в този регион, а и в световен мащаб – САЩ и Русия.
Рачев припомни скорошното изказване на руския първи дипломат Сергей Лавров, че препятствие пред евентуалното сътрудничество между Москва и Вашингон са пречките, поставени още по времето на Барак Обама.
„Министър Лавров налучква точния момент. За да се разбере смисълът на това послание, трябва да се знае съществената разлика в платформите на двете сили по отношение на Сирия. Руската платформа е свързана със съхраняването на режима такъв, какъвто е. Докато американската поставя на първо място борбата с тероризма и чак след това всичко останало.
Така че Лавров много точно изпраща това послание именно с фокус върху борбата с тероризма, защото това е центърът на гравитация в американската стратегия“, обясни експертът.
Още от България
Парламентарната задача има решения - ето какви са те...
Коалицията не е сватба, нито оброк за вечна вярност - тя е съгласие за постигане на конкретни цели в определен срок от време
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ
Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство
Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет
Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов