15 Януари, 2026

Бивш шеф на НСО: Луканов ни правеше номера, а имахме информация, че готвят убийството му

Бивш шеф на НСО: Луканов ни правеше номера, а имахме информация, че готвят убийството му

Националната служба „Сигурност“ (НСС), която е контраразузнаването на България, е имала сигнал за убийството на Андрей Луканов десет месеца по-рано. Бившият премиер от БСП бе застрелян пред дома си на 2 октомври 1996 година, а писмото на НСС е било изпратено в Националната служба за охрана (НСО) още през януари същата година.

„Получихме на 31 януари от НСС писмо, че се готви покушение срещу Андрей Луканов. Дадох му лична охрана, дома му охранявахме, обаче той почна да прави номера. Бяга от личната охрана. Докладва обектовата охрана, че не спазва правилата, които са наложени като мерки за сигурност“, разкрива бившият директор (1992-2004) на НСО ген. Димитър Владимиров.

В интервю за Би Ай Ти ген. Владимиров разказва, че след това обектовата охрана е била свалена по желание на Луканов. Той обаче поискал да бъде свалена и личната охрана. Служителите на НСО обаче продължили да го охраняват на своя глава още два месеца.

„Но той просто не искаше охрана. Казах му: „Г-н Луканов, от охраната никога няма да чуете къде ходите, с кого се срещате, както и мен не ме интересува, никой не го интересува и такава информация няма да има“. Подцени нещата. По принцип, гаранция, че можехме да му запазим живота, никой не дава.

Но нямаше да го убият по този назидателен начин пред дома му“.

Сподели:

Коментари (0)

Надежда Йорданова: Честни избори с прокуратурата на Сарафов са невъзможни

Надежда Йорданова: Честни избори с прокуратурата на Сарафов са невъзможни

От ПП-ДБ настояват да бъде върнат моделът от 2021 година, доказал най-честен изборен процес, а това означава 100 % машинно гласуване

Борислав Цеков: Против съм изборни промени със сканиращи устройства в 12 без 5

Борислав Цеков: Против съм изборни промени със сканиращи устройства в 12 без 5

Според преподавателя по конституционно право, при използването на единствено 100% машинен вот, без проверка след това, много трудно ще бъдат доказвани нарушения

Няма нов закон за предоставяне на убежище, не се подменя духът на Конституцията

Няма нов закон за предоставяне на убежище, не се подменя духът на Конституцията

ПРАВО НА ОТГОВОР ОТ РЪКОВОДСТВОТО НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА БЕЖАНЦИТЕ ПРИ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ