„След като очакваното сближаване на Тръмп с Владимир Путин почти се провали, Източна Европа въздъхна с облекчение, когато американски чиновници се размърдаха, за да ги уверят в непоколебимата им подкрепа. Но според предложените от Вашингтон бъдещи разходи картинката изглежда различна", пише агенция "Блумбърт" под заглавието, "Бюджетният план на Тръмп е лоша новина за Източна Европа".
Въпреки че вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс наскоро "обиколи региона на бившите комунистически страни, за да потвърди подкрепата си срещу "призракът на руската агресия," Белият дом сега "търси начин да съкрати финансирането за съюзниците си", се казва в статията.
Според него съкращенията в бюджета на Държавния департамент биха намалили финансирането за Европа и Евразия с 336 млн. долара през 2018 г., в сравнение с това, което предишната американска администрация поиска от Конгреса на САЩ за 2017 година.
Макар това да не е съвсем сигурно, планираният от Тръмп бюджет "изпраща силно послание за това, кои са неговите приоритети", отбелязва „Блумбърг“.
Сърбия е сред страните, за които е планирано да получи с 40% по-малко пари от САЩ, предназначени за утвърждаването на демокрация и върховенство на закона, както и за борба с корупцията.
Администрацията на Обама поиска 23,4 мил. евро за Сърбия за текущата година, предназначени за програми, насочени към подобряване на военното обучение и образованието, борбата с трафика на наркотици, тероризма и финансирането на икономическото развитие на страната. Според „Блумберг“ почти 45% по-малко са парите предвидени за 2018 година.
Съкращаването на средства спрямо миналата година ще бъде най-драстично за България (почти 80%), следвана от Грузия, Естония, Литва, Латвия, Сърбия, Черна гора и Украйна, за които средствата ще бъдат намалени значително по-малко в сравнение с миналата година.
Заслужава да се отбележи още, че администрацията на Обама е отделила 40% повече средства за програми в Сърбия през 2017 г., в сравнение с предходната 2016 година.
В същото време Белият дом "настоява за увеличаване на разходите в Министерството на отбраната, част от които са предназначени за Източна Европа".
Посочва се, че само за Украйна САЩ ще харчат повече - "50 милиона щатски долара за обучение и оборудване, с цел страната да " защитава суверенитета и териториалната си цялост "."
Джонатан Катс от германския фонд "Маршал" и бивш служител на USAID коментира пред Блумбърг, че сигналите, които дава САЩ са, че " те се оттеглят от усилията за укрепване на демокрацията в региона".
"Предишните американски администрации се стремяха да има баланс между отбраната, дипломацията и развитието. Това, което тази администрация предлага, е просто да няма никакъв баланс", изтъква Кац.
Наскоро "Вашингтон поуст" написа, че американският държавен секретар Рекс Тилърсън възнамерява да реорганизира Държавния департамент, включително да промени насоката на своята мисия, като напълно изостави идеята за "насърчаването на демокрацията".
Превод: Faktor.bg
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.