24 Ноември, 2024

Богомил Манчев: Държавата може да вземе кредит за АЕЦ „Белене”, ще даде не повече от 1 млрд. още

Богомил Манчев: Държавата може да вземе кредит за АЕЦ „Белене”, ще даде не повече от 1 млрд. още

Няма да се превърнем в ядрен погреб, проблемът е решен за 100 години , заяви той

Шефът на "Булатом" Богомил Манчев  май отново се опита да ни баламоса в „”Лице в лице” на Би Ти Ви, че АЕЦ” Белене”не е корупционен проект и си е много хубав, даже прекрасен.  Връх и апотеоз на изказването му бе следната фраза: "Ако той беше корупционен проект, щеше вече да работи, за съжаление".

Оказа се, че централата –кошмар ни  свързва с Москва „само” за  60 години, по думите му. 

„Държавата може да вземе кредит за АЕЦ „Белене”. Ако го направи, можем да участваме с не повече от 1 млрд още”, обясни Манчев, като по нищо не личеше да се шегува. .

Няма да се превърнем в ядрен погреб, проблемът е решен за 100 години , заяви Манчев. Как е решен? С гениалната идея за  потапянето на ядреното гориво в басейн и затварянето му после в специални контейнери, разбира се. Можело даже да сключим договори с европейски държави, които да ни го съхраняват. Изумително твърдение апропо. И дума не спомена, че по договор Русия скоро ще ни връща изнесеното там, според договор, който сме подписали.

 Ядрената енергетиката изисква по-малък ресурс от хидроенергетиката, обясни още Манчев.

Китайският инвеститор е изключително надеждна, голяма компания.  Това е геополитически въпрос, ако той въобще се набърка в тази икономическа схема, допълни Манчев.

„Китайците са си направили изключително ясно проучване, регионално, не само в България. Проверили са всички механизми, по които може на територията на европейската общност да се изгради ядрена мощност. Проверявали са финансовите модели с т.нар., както в Англия се прави, плащане на разликата”.

Манчев обясни, че това, което ни съветват да правим и сега е енергията от всичките соларни и ветрови паркове да отиде на борсата, а тяхната преференциална част да се плаща с договор за разлика.

По думите му за това трябва отделна нотификация, това е дълъг и сложен политически въпрос, и законодателен въпрос, защото нотификацията я дава Брюксел, не я дава нашият парламент.

Ядрената енергетика изисква по-малък финансов ресурс от хидроенергетиката, каза експертът.
„Тя е още по-скъпа, но е дългосрочна във времето, живее около 100 години, както ядрените централи живеят по 60 години по паспорт, а новите поколения вероятно ще бъдат задължавани между 80 и 100 г. да произвеждат електроенергия”.

Първите два блока на "Белене" не могат да се направят по друг начин освен ядреният остров да бъде руски и най-вероятно първите зарядки ще бъдат с руско ядрено гориво, каза още Богомил Манчев.

България, участвайки в проекта, може само да спечели, допълни той.

"Такива китайски проекти не работят в Eвропа в момента, но те не са по-евтини от руските. Отдавна Китай не е евтина държава. Поради това че има силно контролирано наблюдение отвън, те са постигнали световните стандарти в определени области", категоричен е Манчев.

Според него Първи блок на АЕЦ "Белене" вероятно ще бъде пуснат пред 2027 г., а втори – през 2028 г.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас