24 Ноември, 2024

Бонусите в регулатори вече с таван

Бонусите в регулатори вече с таван

"Независимостта на регулаторите означава, че те сами взимат решения, а не че сами трябва да си определят заплатите.", заяви депутатът от РБ Мартин Димитров. Той и депутатът от РБ Петър Славов внесоха изменения в Закона за Комисията за финансов надзор, които бяха приети на първо четене. Така служителите на Комисията за финансов надзор ще получават до 80% от възнаграждението на председателя й. Какъв ще е точният процент, ще зависи от длъжността, отговорностите, квалификацията и прослужения им стаж.

Според сега действащия закон, председателят на комисията получава основна заплата, която е равна на 90% от тази на председателя на Народното събрание. Останалите членове получават основно месечно възнаграждение в размер на 90 на сто от заплатата на председателят.

"Нашето предложение е да има таван на заплатите в регулаторите, като ги обвържем със заплатата на председателя на Народното събрание. А бонусите да не могат да надвишават едно месечно възнаграждение. Нашето желание е също така те да бъдат обвързани с публичност и най-вече с постигнатите резултати – когато работата е добра, нека се получават допълнителни възнаграждения", каза Петър Славов.

Бонусите на председателя, членовете и служителите на комисията пък ще се определя по методика и ред, които комисията сама ще приема. Те трябва да отразяват реално извършената работа и постигнати резултати на съответното лице. Правилата ще са публични, а изплатеният бонус не може да надхвърля основното възнаграждение за съответния месец. Допълнителното заплащане ще се осигурява от преизпълнението на бюджета на комисията.

Тези текстове са записани и в промени в Закона за енергетиката и Закона за електронните съобщения, които също бяха гласувани на първо четене.

Според измененията основното месечно възнаграждение на член на Комисията за енергийно и водно регулиране не може да е по-високо от това на председателя на парламента.

Заплатата на останалите служители в КЕВР ще е до 80% от тази на председателя на комисията и също ще се определя от длъжността, отговорностите, притежаваната квалификация и стаж.

Служителите на Комисията за регулиране на съобщенията ще получават до 80% от основната заплата на председателя й, приеха още депутатите, гласят промени в Закона за електронните съобщения.

Двмата депутати обявиха, че между първо и второ четене на закона ще внесат подобни промени, с които да се регулират заплащанията в БНБ, КЗК, СЕМ.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство