България поиска днес от Европейския съюз да я включи изрично в проектоспоразумението с Турция за спиране на миграционния поток, в което засега се споменава само Гърция.
Това става ясно от писмо на премиера Бойко Борисов до председателя на Европейския съвет Доналд Туск и държавите-членки. В него българският министър-председател настоява също ЕС да не огъва правилата си за визова либерализация заради зависимостта си от Турция, която подслонява над 2,5 милиона мигранти от Сирия и Ирак, пише КлубZ.
Премиерът предупреждава, че е готов да блокира сделка, която не би включила и България на 17 и 18 март в Брюксел, когато е насрочена следващата среща на върха ЕС-Турция по въпроса. Очаква се на нея споразумението да бъде финализирано.
"ЕС не може да си позволи да се съсредоточава само върху миграционния маршрут между Турция и гръцките острови", пише Борисов в писмото.
То е изпратено също до председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и до председателя на Европейския парламент Мартин Шулц. "Турските сухопътни граници с държавите-членки на ЕС - България и Гърция и морските граници между Турция и ЕС, включително в Черно море, трябва спешно да станат част от преговорите и споразумението с Турция".
"България няма да е готова да приеме частичен турски ангажимент (само за гръцките острови) , който най-вероятно ще доведе до отваряне на нови миграционни маршрути", пише Борисов (подчертаването е наше).
Той настоява формулировката "турските сухопътни граници с държавите-членки на ЕС - България и Гърция и всички морски граници между Турция и ЕС" да бъде включена в текста, който предстои да бъде съгласуван с турската страна.
Борисов настоява и че отпадането на визите за турските граждани, което управляващите в Анкара искат най-късно през юни, да бъде обвързано с изпълнението на споразумението за реадмисия (обратно приемане) от Турция на нелегалните мигранти, които страните от ЕС ѝ връщат. Това означава, че преди визите да паднат, трябва да има период в който Турция да покаже, че спазва това споразумение.
"Трето, трябва да се осигурят адекватна помощ и ресурси за всички засегнати страни за ефективното прилагане на реадмисията и връщането", пише още Борисов.
В понеделник ЕС и Турция стигнаха до споразумение по принцип, което предвижда последната да приема всички върнати ѝ от Гърция нелегални мигранти, а срещу всеки сириец сред тях ЕС да приема по един сирийски бежанец от Турция. Освен това ЕС се ангажира да подготви за отваряне нови глави в преговорите на Турция за членство, да ускори падането на визите за турски граждани и да удвои безвъзмездната финансова помощ за бежанците в Турция на 6 милиарда евро до 2018 година.
Тъй като тази проектодоговореност поражда ред правни и политически въпроси, страните се споразумяха да ги изяснят и да я сключат окончателно на срещата от 17-18 март.
Още от България
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.