В публикация на Нийл Бъкли и Тони Барбър от “Файненшъл таймс” Борисов заявява, че този проект има по-добри перспективи от подкрепяния от Брюксел план за конкурентен газопровод, който ще бъде изграден за Европа. Като аргументи той посочи обстоятелството, че никакви държавни средства няма да бъдат изразходвани за българския участък от тръбата. Проектът “Южен поток" ще създаде нови работни места в България, а следващото правителство ще събира транзитни такси от транспортирането на газа и благодарение на тези средства "ще може да плаща по-високи пенсии и да построи музеи и стадиони", добавя българския премиер.
"Файненшъл таймс" припомня, че миналата седмица България е станала последната държава на Балканите, която постигна споразумение с Русия за "Южен поток". Строителството на газопровода започва на 7 декември. София получи и 20-процентнта отстъпка в цената на газа.
Споразуменията обаче стават факт в деликатен момент - през септември Европейската комисия започна процедура по разследване дали "Газпром" не злоупотребя с господстващото си положение на европейския пазар.
Част от разследването е насочена към отговора на въпроса дали руската компания не е предлагала по-евтин газ на своите партньори в замяна на решението им да се включат в проекта "Южен поток".
Борисов се учудил на въпросите дали проектът е перспективен предвид на спадащото търсене на газ и появата на нови източници след бума на шистовия газ в Северна Америка.
Подобни въпроси, по думите на Борисов, биха могли да се отнасят по-скоро до газопровода "Набуко" - подкрепян от ЕС , който предвижда доставка на газ от Каспийския басейн през Кавказ, и за който Борисов казва, че е "основен приоритет" на България.
По думите на българския премиер десетки милиони евро са похарчени за "Набуко" досега - само за администрирането му, "а ние все още не знаем кой ще доставя газа за тръбопровода". Той предупреждава също, че докато не се нормализира обстановката в Нагорни Карабах - анклав в Азербайджан, населен предимно с арменци, строителството на транзитен тръбопровод през територията на Азербайджан ще продължава да е рисковано начинание.
Аз бих задал и въпроса как това българско правителство намери политическата воля да даде концесия в Черно море - където знаем, че има газови и петролни залежи - не на руска компания, а на консорциум от три големи европейски компании - "Тотал", ОМВ и "Репсол", обърнал се към журналистите премиерът.
Борисов подчертава, че като министър-председател вече е отменил два големи проекта, подкрепяни от Русия - за нефтопровода "Бургас-Александруполис" и АЕЦ "Белене".
"Заслужаваме похвала за това. Не е лесно за малка страна като нашата, на Балканите, където влиянието на руската общност е огромно, да отмени два от три големи проекта и да избере истинска (енергийна) диверсификация", цитира "Файненшъл таймс" думите на българския премиер.
Връщайки се на темата за значението на "Южен поток" за икономиката на страната, българският премиер заявява, че благодарение на този и други проекти на Черно море България след шест години ще може сама да задоволява нуждите си от газ.
Затова в нашия (нов)договор с Москва поставихме текст, в който се казва, че ще купуваме газ от Русия шест години, добави българският премиер, цитиран от британския вестник.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство