В доклада се посочва, че не са договорени всички основни параметри на договора за инженеринг, доставка и строителство - предмет на проведената процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Неизяснените въпроси са свързани основно с плащането за ключови събития, с графиците за плащане и с определянето на формулата за ескалация. Посочените параметри остават недоговорени и при подписването на Споразумението от 29 ноември 2006
Клауза от споразумението предвижда възможност възложителят във всеки един момент да прекрати преговорите с "Атомстройекспорт" и да пристъпи към преговори с втория в класирането, което е още един сериозен порок в областта на обществените поръчки. Законът позволява това да се случи единствено и само при отказ на класирания на първо място изпълнител да подпише договора за обществена поръчка, се посочва в доклада, цитиран от БТА.
В споразумение от 2008 г. страните са договорили оборудването, което няма да бъде интегрирано в проекта, а да бъде изкупено от Атомстройекспорт и това да бъде обект на отделни преговори, за каквито обаче няма никакви документи. Така остава необоснована и по-късно посочената в договора цена за оборудването от 205 млн. евро, с 90 млн. евро по-ниска от определената от архитект-инженера по проекта.
Като следващо сериозно нарушение в доклада на анкетната комисия се отбелязва, че изпълнителните директори на НЕК са подписали рамков договор за продажба на неподлежащото на интеграция оборудване на 28 ноември 2007 г. с "Атомстройекспорт", както и Допълнение номер 1 към него от 12 декември 2007 г., без да са имали изискваното към този момент законово разрешение от принципала - министъра на енергетиката.
В НЕК са отчетени приходи от продажба на оборудване в размер на 87 612 525 евро, а прихванатите разходи по договорените дейности са в размер на 77 172 475 евро. От тях: за услуги по митническо освобождаване на оборудването и пускането му в свободно обръщение на територията на Руската Федерация - общо 14 945 786 евро.; за транспортно застраховане - общо 329 745 евро; товарене, транспортиране на оборудването и техническа документация до получателя им и разтоварване - общо 11 767 468 евро; изследване на оборудването и провеждане на ремонтно-възстановителните работи на руска територия - общо 50 129 521 евро.
Съветът на директорите на НЕК с протокол номер 42 от 30 октомври 2006 г. единодушно взема решение, с което упълномощава главния изпълнителен директор и изпълнителния директор да сключат договор за инженеринг, доставка и строителство на АЕЦ "Белене" с класирания на първо място "Атомстройекспорт" за сумата от 3 млрд. 997 млн. 260 хиляди евро. В доклада на агенцията се установява, че по смисъла на ЗОП и взетото решение няма подписан договор, а вместо него на 29 ноември 2006 г. се сключва споразумение, по силата на което страните се задължават да продължат преговорите по някои недоговорени до този момент условия, сред които е формулата за ескалация на цената, която е следвало да се договори между страните до 31 май 2007 г. на базата на Евростат и което да направи крайната цена на проекта определяема.
Категорично е установено, че въпреки наличието на всички необходими предпоставки за провеждането на обществена поръчка за дейностите по допълнение към споразумението, в нарушение на закона такава не е проведена, а главният изпълнителен директор и изпълнителният директор са подписали договор с Атомстройекспорт.
В други два доклада, разгледани от комисията, има констатации за нецелево изразходване на част от целево предоставените от държавния бюджет 300 млн. лева за покриване на вноската в уставния капитал и предстоящите увеличения на капитала на съвместно дружество между НЕК и РВЕ (избран за стратегически инвеститор), което да реализира проекта АЕЦ "Белене".
"300 млн., когато светът лети в най-тежката криза", коментира този момент в доклада премиера Бойко Борисов по-рано днес на заседанието на Министерския съвет. Пред журналистите министър-председателят Бойко Борисов представи стенограма от заседание през 2008 г., когато тогавашният министерски съвет взима решение да отпусне тази сума от държавния бюджет на Българския енергиен холдинг (БЕХ), във връзка с изграждане на нова ядрена централа на площадката в "Белене”.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."