18 Юни, 2026

Боряна Димитрова: "Поток на мъртво вълнение" може да доведе до неочаквани политически обрати

Боряна Димитрова: "Поток на мъртво вълнение" може да доведе до неочаквани политически обрати

Въпреки наближаващите местни избори, на повърхността политическата ситуация у нас изглежда спокойна. Но въпреки липсата на значими движения и политически заявки по места за размествания има натрупани достатъчно напрежения в отделни населени места, коментира в предаването „12+3“ на БНР социологът Боряна Димитрова от „Алфа рисърч“.

Като пример за такова натрупано напрежение тя посочи Варна. "На последната сесия на Общинския съвет се видя, че там, където зреят граждански недоволства, там, където има нерешени и натрупани с години проблеми, те в един момент излизат на повърхността, колкото и да ни се е струвало в един момент, че са успешно и ловко потушени от политиците", коментира тя. 

Второто направление, в което социолозите виждат „поток на мъртво вълнение“, това е започнатият, но незавършен ход на реформите - съдебната, здравната и пенсионната. "Струва ми се, че тук има все още много електрически заряд във въздуха и можем да сме свидетели, включително и на неочаквани обрати, които да предопределят хода на политическия процес в една или друга посока", убедена е социоложката.

Според Боряна Димитрова, най-голяма полза от висока активност на референдума ще имат българите зад граница. "Полза би имало и българското общество, защото би приобщило по един по-значителен начин тези хора, за които това ще е и морален стимул един ден да помислят за връщане в България."

Социологът коментира, че изненада на местните избори би могла да дойде от страна на местни бизнес сдружения. "Ако виждам някаква изненада, това е нарастването на силата или възможността по-силни от предвижданите към момента позиции да извоюват такива местни, на локално равнище с влияние, партии и сдужения", посочи Димитрова

Сподели:
Радев на връх рождени си ден: От новата власт винаги се иска много и веднага

Радев на връх рождени си ден: От новата власт винаги се иска много и веднага

Премиерът изтъкна, че бъдещето на България зависи изключително много от това как ще работи централната власт с местната власт, защото не може да има слаби региони и силна модерна държава

Симеонова: Загубихме възможността да водим разговора за интеграцията на Западните Балкани

Симеонова: Загубихме възможността да водим разговора за интеграцията на Западните Балкани

Колкото и резонно да ни звучи френското предложение, българската дипломация трябва да бъде съпътствана и от публична дипломация и постоянна ангажираност, а не затваряне в една комфортна външнополитическа позиция, смята директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика

“Възраждане” настояват украинският посланик да бъде обявен за персона нон грата

“Възраждане” настояват украинският посланик да бъде обявен за персона нон грата

Възрожденците настояват да бъде връчена официална нота на Олеся Илашчук за нейното отзоваване

Коментари (0)