Проучване на „Алфа рисърч“ на финала на предизборната кампания показват, че ГЕРБ води на БСП с 2.6%. Това обяви в студиото на Нова ТВ социологът Боряна Димитрова.
Тя представи резултатите от финалното проучване на обществените нагласи, проведено седмица преди парламентарните избори, с 1333 пълнолетни граждани, финансирано със собствени средства.
Данните показват, че за партията на Борисов биха гласували 31.7% от избиратели, а за социалистите – 29.1%.
Това, което показва резултатите от изследването е, че времето преди предсрочните парламентарни избори беше разделено условно на два периода – на равнище обществени нагласи, посочи Димитрова. Първи период, който започна от началото на януари, с избора на новия президент, бе силен за БСП. Партията рано представи програмата си, листите на партията бяха готови също относително рано, имаха тласъка от успеха на Радев. ГЕРБ – бяха в защитна позиция на фона на инерцията, която беше натрупала БСП, която се държеше много уверено, с усещането на победител. Към средата на кампанията обаче, БСП формулира тези като: ревизия на данъчното законодателство, налагане на вето върху санкциите срещу русия, нарече евродепутатите, подкрепили СЕТА „национални предатели“, беше представена демокрацията като отнемаща от българите много неща. Така започнаха да се ражда страхове за една непредвидима промяна. Подемът на БСП се пречупи, и неопределилите се за кого да гласуват вече започнаха се оглеждат. Именно в тази ситуация ГЕРБ започна леко да лази нагоре. Така, че сега наблюдаваме нито стръмен подем, нито стръмен спад. На този фон ГЕРБ се закрепи и това определя вече нагласите на гражданите, коментира Боряна Димитрова.
Тя обаче подчерта, че тази разлика между двете партии не е непреодолима.
Тази разлика не е непреодолима. Ако излязат до урните около 3 600 000 – 3 700 000 избиратели, тя се равнява на 90 000 гласа. Това зависи от избирателната активност.
Данните от изследването показват 8.9% за Обединените патриоти, които обаче бележат лек спад на подкрепа. Четвърти са ДПС – с 8.4%, което силно е мобилизирало вота през последната седмица, като обаче част българските мюсюлмани да подкрепят БСП или ГЕРБ. След тях с 6.8 % подкрепа се нарежда „Воля“ на Марешки, следван от Реформаторският Блок, но трябва да прескочи 4% бариера, за да влезе в следващия парламент.
Боряна Димитрова прогнозира петпартиен или шестпартиен парламент. Но какъвто и да е той няма да има възможност за сформирането на двупартийна коалиция. Тогава ще се стигне до , а трипартийна, но като гледаме програмите и принципите - това ще бъде изключително трудно.
В тази ситуация е добре да бъдеш сред първите двама, защото третият винаги може да отпадне и да бъде заменен. Последната коалиция ГЕРБ- РБ – АБВ е красноречив пример, посочи Боряна Димитрова.
Още от България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения