24 Ноември, 2024

Боян Дуранкев: Алексис Ципрас надскочи идейно Жан-Клод Юнкер

Боян Дуранкев: Алексис Ципрас надскочи идейно Жан-Клод Юнкер

Преди вятърът на промяната духаше от северозапад, сега изведнъж се оказва, че ветровете на промяната духат от югоизток в цяла Европа, каза в интервю за Агенция "Фокус" проф. Боян Дуранкев, преподавател в УНСС. "Първо, победата на СИРИЗА е знакова по причината, че самата партия се е родила, развила, победила по най-демократичен път, който е характерен за европейската либерална мисъл, така че нищо учудващо няма. За 10- те години тя измина бързо и едно предизвикателно развитие. Стана партия, преобразува се начело с Алексис Ципрас. И второ, победата е знакова, тъй като стана в условията на открито подръчкване на гръцкото обществено мнение отвън, а с него и на европейското, да не се гласува за тази партия. В този европейски хор се вклю1иха западните лидери, партии, неправителствени организации, субсидирани отвън, което е опасен прецедент за демокрацията в Европа. Тъй като по принцип демокрацията означава решенията да се вземат на национално ниво. Победата е знакова, тъй като за пореден път се доказа тезата, че съществени промени не се провеждат от отлежали партии, от омръзнали лица и архивни идеи и че всяка една нова партия, която отстоява коренните интереси на своя народ, на мнозинството от хората, а не на олигарсите, партия, която има ведро излъчване, а не втръснали физиономии, банални от десетилетия, и в някои отношения радикални, национални идеи, то съвсем естествено може да се радва на обществената, а не на микрогражданската подкрепа. Така че в Гърция народът, а не протестиращи или група „протестъри“ извършиха промяната. От тук натам победата на СИРИЗА може да се тълкува като хвърлена ръкавица в лицето на председателя на новата Европейска комисия, както и на членовете на неговия екип."

На въпрос може ли Алексис Ципрас да загърби някои от предизборните си приказки, икономистът посочи, че пътят напред в никакъв случай няма да е лесен. Той даде пример с аналогичната програма на Барак Обама в САЩ, която беше за десет години. "Там здравната реформа ще се проведе до 2018 г. Така че от днес за утре някакви радикални промени не трябва да се очакват. Но въпреки всичко, образно казано, Алексис Ципрас надскочи идейно Жан-Клод Юнкер. Ципрас говори за бъдещето, докато Юнкер стои твърдо върху миналото. И големият въпрос е сега дали ЕК ще може бързо и ефективно да отчете новите промени и до формира нов курс на Европейския съюз, базиран върху растеж. За това настояват гърците", посочи още преподавателят. Според него, СИРИЗА критикува цялата европейска политика и твърди, че е необходима една радикална промяна в курса на тежкия европейски кораб, тъй като той се люшка поредна година върху вълните на кризата. "Европа не излиза от кризата и нещо повече, тя в някои отношения има белези вече и на катастрофа – морална, идейна. Така че СИРИЗА говори за демократично преустройство на Европа – Европа няма да бъде нито социална, нито екологична, ако тя не е демократична."

Проф. Дуранкев коментира още, че промените са в полза на един по-мек народен капитализъм, с една програма за над 12 млрд. евро плюс намерение да се предоговори, да се редуцира дългът и да се постигне икономически растеж, включително и вътре да се намали укриването на данъци, контрабанда и корупцията в държавния сектор.

"Промяната ще отекне. Как по-точно, още не е ясно, но, когато гръм удари на Олимп, със сигурност ехото ще заглъхне не само в Брюксел, но и на „Дондуков“ в София. Промени ще има, тъй като това е една изключителна идейна партия от един изключителен харизматичен лидер. Даже да не забравяме, че единият от неговите синове е кръстен на Ернесто Че Гевара. Въобще промяната е тръгнала, вълната е тръгнала, народът я иска, народите на Европа я искат и промяна в политиката, в структурата на партиите в различните парламенти със сигурност от тук натам може да се очаква, и то много сериозно. Баналните, тези канони, които се пеят от европейския хор, очевидно не вършат работа на голяма част от Европа и Европа ще тръгне по нов курс от тук натам, предизвикателството е огромно", каза още проф. Дуранкев.

По темата за излизането на Гърция от еврозоната, той заяви, ч ако Гърция излезе от ЕС, тя може да се интегрира само с Азия, прескачайки Турция, което е невъзможно, или с Африка, което също е невъзможно за Гърция, тъй като няма с кого да се интегрира там, или с арабските страни – пак абсурд. Така че Гърция със сигурност няма да помръдне от мястото си в ЕС.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство