Министър-председателят Бойко Борисов изпрати писма до петима свои колеги с призив да подкрепят българския кандидат Ирина Бокова за поста генерален секретар на ООН, съобщиха от Министерския съвет.
Посланието е до министър-председателите Тереза Мей на Великобритания, Мариано Рахой на Испания, Шиндзо Абе на Япония, Наджиб Разак на Малайзия и Джон Кий на Нова Зеландия.
„Обръщам се към Вас за подкрепа на страните ви, в качеството ви на членки на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (ООН). Това не само би дало израз на приятелството между нашите страни, но също така би могло да спомогне за допълнителното засилване и задълбочаване на отношенията ни“, пише Борисов.
Той изтъква, че избирането на следващия шеф на ООН е от първостепенно значение за всички.
„Убеден съм, че 70 години след основаването на Организацията е настъпил моментът този пост да бъде поверен на представител от Източноевропейската регионална група“, допълва българският премиер.
Според него Бокова е една от най-силните кандидатури в системата на ООН и ще допринесе за разработването на конкретни действия, насочени към ефективното преодоляване на неотложните предизвикателства и заплахи, както и към насърчаването на мира и сигурността.
Прави впечатление, че и петимата премиери, до които пише Бойко Борисов, са десноцентристи. Вероятно той се обръща към тях в качеството си на техен съидейник. ГЕРБ е член на Европейската народн партия (ЕПП).
Съветът за сигурност има 15 членки.
Постоянни са Русия, Китай, САЩ, Великобритания и Франция. Според сведения на дипломати САЩ и Великобритания са гласували против Бокова миналата седмица. Явно сега Борисов се опитва да убеди британците да променят мнението си.
Непостоянни членки са четири от петте страни, до чиито премиери пише Борисов, а също така Ангола, Египет, Сенегал, Украйна, Уругвай и Венецуела.
Дипломати казаха, че при първото излушване в Съвета за сигурност през април украинският представител е бил против Бокова. Звучи логично. Тогава Бокова не отговори на негов въпрос ще се ангажира ли със спазването на териториалната цялост на Украйна.
Ако Хелън Кларк - експремиерката на Нова Зеландия, не се откаже от надпреварата, тази страна също няма да ни даде рамо. Тя до последно ще подкрепя своя кандидат. Говореше се дори, че именно Нова Зеландия е гласувала против Бокова.
Но същото се твърдеше и за Япония. За това няма никакви видими причини.
Египет вероятно таи известна антипатия срещу Бокова, тъй като при първото си избиране за шеф на ЮНЕСКО през 2009 г. тя победи египетския кандидат Амр Муса. А негови антисемитски изказвания станаха причина Израел и еврейски организации от целия свят да застанат зад българската кандидатка.
Ако приемем твърденията, че руската подкрепа за Бокова е гарантирана на 100 процента, това значи, че така ще гласуват Ангола, Уругвай и Венецуела. И в трите страни на власт е левица, при това тя е доста вляво от центъра.
Трудно е да се каже какво мислят по въпроса в Сенегал.
Още от България
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност