24 Ноември, 2024

Бойко Ноев: Най-разрушителна за армията би била реализацията на прословутите „големи проекти за модернизация”

Бойко Ноев: Най-разрушителна за армията би била реализацията на прословутите „големи проекти за модернизация”

По думите му въпросът за изтребителите наистина е приоритет и трябва да бъде изваден пред скоби

 Без съмнение, потенциално най-разрушителна за армията би била реализацията на прословутите „големи проекти за модернизация”, засега на стойност 2,4 млрд. лева, които са в ярко противоречие не само със здравия разум, но и с чл. 86 на действащата Национална Отбранителна Стратегия. Разрушителна, защото би „изяла” целия допълнителен ресурс, който държавата е готова да даде за отбраната. Това каза Бойко Ноев - министър на отбраната в правителството на СДС, в служебното правителство на Ренета Инджова, заместник-министър на отбраната в правителството на Любен Беров и бивш посланик в НАТО, Белгия и Люксембург, в интервю за Агенция „Фокус“ за състоянието на въоръжените ни сили.

По думите му трябва да се изготви цялостен, а не субективно-селективен план за модернизация на армията, който трябва да бъде приоритизиран така, че да осигурява едновременно и балансирано развитие на способности в целия отбранителен спектър, а не както досега на отделни “ниши”, за сметка на всичко останало. „Този план трябва да тръгва от дрехите и обувките на войника и средствата му за водене на бой и защита, за да стигне до основните платформи, които ще изискват и най-големи разходи. Твърде спорно е дали по-доброто решение именно днес е цялостната подмяна на бронираната техника на сухопътните войски (т.нар. “нова бронирана машина”), или модернизацията на част от съществуващия парк. Да не говорим за компрометирания подход за обновяването на флота“, коментира Ноев.

По думите му въпросът за изтребителите наистина е приоритет и трябва да бъде изваден пред скоби. „Дългогодишната агония около поддръжката на МИГ-овете трябва да бъде прекратена и проектът за новия тип изтребител, наред с модернизацията на наземната ПВО да тръгнат по бърза писта за да можем след 2-3 години наистина да гарантираме въздушния си суверенитет, без извън-системни зависимости“, добави той. 
Според него минимумът, отправната точка за днешната отбрана е около 2 млрд. лева. „Такива средства за 2018 г. вече не могат да бъдат осигурени. Но около 1.6 млрд. (бюджета на Министерство на отбраната плюс инвестиционните програми) по принцип са планирани и сега. Правилното им разпределение, на базата на една нова структура на силите и нов план за модернизация би могло още през втората половина на 2018 г. да даде първите позитивни импулси. Изхождайки от практиката за натрупване на бюджетен излишък през последните години, за 2019 и 2020 г. кумулативните разходи за отбрана могат да растат с по 200 млн. годишно“, добави той. 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.