По думите му правителството подготвя спешно искане за финансова помощ от Европейския съюз, както и за пренасочване на хора към други страни.
Бежанците в страната скоро ще надхвърлят 5000 души, а именно това според експерти, цитирани от него, била границата на българските възможности - "организационни, финансови и технически".
Според данните на Йовчев в момента у нас има 4 010 души, сред които1465 сирийци. Само за последните три дни обаче близо 250 нелегални имигранти задържани на българо-турската граница. Според актуални данни броят на сирийските бежанци в Турция са половин милион.
Още след ескалацията на кризата в Сирия след химическата атака срещу цивилни миналия месец, българското правителство алармира, че не може да се справи с бежанския поток от Сирия и настоява за европейска помощ. Според официалните му прогнози броят на бежанците до края на годината може да достигне 6-10 хил. души, а средствата, необходими за справяне с проблема са 10 млн. лв. Досега обаче не е съобщавано официално каква сума иска правителството от ЕС и за какви точно нужди.
"Прогнозите ще се сбъднат и съвсем скоро достигаме критична точка за България. Страната ни няма да е в състояние самостоятелно без европейска солидарност да поеме този товар... Ще искаме да бъде задействана съответната директива за незабавна помощ", каза Йовчев.
Миналата седмица след официално проведени разговори в Брюксел Йовчев обяви, че е малко вероятно България да получи финансова помощ от Европейския съюз, сега съобщи, че София вече подготвя документи за искане на помощ, включително финансова.
По думите му се търси и възможност бежанците да бъдат пренасочени към други страни на ЕС.
"Имаме достатъчно основание към момента на база на това, че България поема съществена част от този бежански товар, който е несъразмерен както спрямо населението, така спрямо и брутния вътрешен продукт, и една съществена част от съпътстващите рискове на този бежански поток", заяви Йовчев.
Разчитаме на европейска солидарност. Такова искане може да се отправи, когато са налице съответните обстоятелства. В момента е точно времето, в което трябва да подготвим такова искане, тъй като имаме реална обстановка, на база на която можем да отправим такава молба", каза още вицепремиерът.
"Очакваме да бъде оценено това, което България успя да направи. Страната ни не само отговаря за всички критерии за влизане в Шенген, но се справи и в изключително тежка ситуация. Явяваме се много надеждна външна граница на ЕС”, заяви Йовчев.
По думите му обстановката се е усложнила и потокът от бежанци в определени случаи е бил по-висок отколкото средния през последния месец.
Имало е и критичен момент през почивните дни, тъй като все още не са били осигурени нови места за настаняване на бежанци, а вече съществуващите са заети. Сега обаче са намерени помещения за настаняване на 1250 бежанци с осигурени условия за нормален живот. Търсят се още помещения.
По-рано в понеделник от МВР съобщиха, че общо капацитетът за настаняване в териториалните поделения на Държавната агенция по бежанците и в специализираните домове на МВР е 1930 лица, като към момента той е надхвърлен с 514 места.
Преди дни министърът на отбраната каза, че ведомството му е готово да предостави на Държавната агенция за бежанците свои сгради в общо 26 войскови района, но те са в окаяно състояние и ремонтът им би струвал 10 млн.лв.
Още от България
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения
ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет
Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия