"На първо четене не бихме могли да подкрепим Закона за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности". Това каза в парламента депутатът от ДПС Мустафа Карадайъ по време на дебатите за Закона за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности, цитиран от Фокус.
„Според нас антикорупционният орган създава възможности за саморазправа на политическите лица“, обясни той. Депутатът припомни, че директорът на Антикорупционното звено, което се създава със закона се назначава от МС. „Може да бъде корумпирана изпълнителната, централната и местната власт. Оказва се, че срещу генераторите на корупцията ще се бори орган, който практически е назначен от този, който генерира корупцията“, посочи народният представител.
Според него от ДПС имат съмнения да смятат, че заемащият поста директор на звеното ще има огромен обем информация, която няма за какво да му послужи след проверката. „Директорът следва да премине през проверка за почтеност“, обясни той. Народният представител поясни, че не е ясно директорът на органа, пред кого ще преминава проверката за почтеност от този, който го назначава, от този, който го предлага за назначение или пред този, пред които отчита дейността си. „Имаме съмнения да смятаме, че целият орган ще бъде използван за тясно партийни интереси и отстраняване на неудобните. Свободата е инструмент за борбата на корупцията, а не страхът“, допълни Мустафа Карадайъ. В реплика Валентин Касабов от ПГ на ПФ каза, че всичко това му мирише на характерна наглост от системната партия ДПС.
"БСП има последователна позиция – няма да подкрепим този закон". Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на БСП Михаил Миков. „Трудно се издържат речите на апологети на Костов, за който президента казваше: „Иване, кажи си”, добави Миков и подчерта, че в българския политически пейзаж усещането за факти отсъства.
Той уточни, че няма аргументи в закона и не разполага с анализ какво от дейността на Сметната палата дава основание да се залегнат механизмите в закона. „Няма аргументи какво от прословутата структура БОРКОР не сработи. Може би има един отговор – където има страх, има върховенство на закона. Не, в демократичната държава, това е политически рекет”, посочи лидерът на БСП и коментира,че той ще се назначава от една или няколко политически фракции.
„Смятате ли, че това ще помогне в борбата с корупцията, а не е поредното мъртвородено решение, с което да покажем на европейските партньори, че имаме желание да се справяме?”, попита Миков и обясни, че ако човек разгледа постройката на закона, механичния пренос не дава нищо, освен политически контрол. Характерът на този закон е единствено да отчетем за пореден път пред партньорите ни голяма воля и усилия и нищо повече. В страна, в която върховенството на закона не е на почит, те не се прилагат. Смятаме, че този закон е ясно признание за неспособност не само да прилагаме закони”, каза още Миков.
В процедура за лично обяснение, депутатът от ГЕРБ Методи Андреев обясни, че от изказването на Миков е бил обвинен, че е част от мнозинството, извършило приватизацията.
„Тя е много укорима, но най-много се облагодетелстваха вашите членове, особено г-жа Корнелия Нинова. Г-н Миков, вие бяхте важен политически фактор по време на Орешарски, когато избрахте Пеевски за шеф на ДАНС. Бъдете по-точен и прецизен, вие заявихте, че БСП не желае да води битка с корупцията”, призова Методи Андреев.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен