БСП е поискала от президентът да наложи вето върху споразумението, с което България трябва да изплати 4 милиона лева спорен дълг на немска компания. Въпросният документ се оказа обнародван в Държавен вестник, преди да бъде гласувано от парламента, съобщи Нова телевизия.
Сумата следва да бъде заплатена в срок до 7 дни от влизането на договора в сила. Споразумението с "Кльостерс" пък предвижда отказ на фирмата от самостоятелно предявяване на допълнителни искания за обезщетение към България по казуса "Цемеко".
Казусът е свързан с нереализиран инвестиционен проект за изграждане на завод за производство на цимент от шлака от "Кремиковци" АД, който е обезпечен с инвестиционна гаранция на федералното правителство.
През 2005 г. германската компания "Кльостерс" започва дялово участие в проектното българско дружество "Цемеко" ООД. За построяване на производствения цех не е получено разрешение по ОВОС до 2008 г., поради което германската компания се изтегля от проекта.
Германия признава наличието на гаранционен случай по линия на съществуващата за проекта инвестиционна гаранция и обезщетява "Кльостерс", като предявява регресни претенции към България на стойност 4 186 704 евро главница и лихви поради нарушение на Договора за насърчаване на инвестициите.
След проведените съвместни експертни срещи се стига до споразумение за решаване на проблема по взаимно съгласие и съгласно подписаното споразумение България следва да заплати на Германия 50 на сто от предявената претенция.
"Не защитаваме частна германска фирма, защото споразумението е между България и Германия", коментира Даниела Савеклиева от ГЕРБ в отговор на обвинения от БСП и ДПС. Тя обясни, че липсата на решение на казуса ще доведе до замразяване на издаването на инвестиционни гаранции от германското правителство за проекти в Бълагрия.
Заради скандала със споразумението днес Цецка Цачева и Мая Манолова си размениха остри реплики. Първо Мая Манолова обвини Цачева, че е помагач в измама, извършена от правителството, защото е допуснала да се публикуването.
По-късно председателят на Народното събрание поиска имунитета на червената депутатка, за да може да я съди за обида. На това искане обаче Манолова реагира остро. По думите й само главният прокурор има правото да поиска нечий депутатски имунитет, но не и председателят на НС, а по-късно обяви, че е готова да се откаже сама от защитата, която и дава законът.
Още от България
Ренета Инджова: Партиите дискредитират сегашния парламентарен модел, за да бъде заменен с нещо друго
При нови избори ще има вкарване на нови дизайнерски проекти в идеята за безкрайно раздробяване на политическото пространство
Министър Георги Тахов: Пробите са положителни, животните трябва да бъдат унищожени
Припомни, че по негово искане бе свикан Централният епизоотичен съвет.
Кирил Петков: Гласуваме за Силви Кирилов за председател на парламента, видяхме, че Пеевски нерничи
Ние трябваше да вземем своето решение, то беше комуникирано с Явор Божанков и Даниел Лорер още в понеделник