Депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси приеха почти без дебати и възражения промените в Закона за банковата несъстоятелност, които въвеждат институцията на "временен синдик".
Въпросните поправки бяха обявени в Народното събрание от премиера Бойко Борисов, след което на няколко пъти бяха анонсирани като единодушно подкрепени от всички парламентарно представени партии с изключение на "Атака".
При гласуването в бюджетната комисия текстовете бяха приети с гласовете "за" на всички депутати, с изключение на представителя на "Атака", който гласува "въздържал се".
Временният синдик ще се назначава от съда по предложение на Фонда за гарантиране на влоговете и ще се отчита пред министъра на финансите.
Временният синдик ще има правомощия да представлява банката с отнетия лиценз и с неговото назначаване се прекратяват правомощията на квесторите. Негово задължение ще е да управлява текущите дела на банката и да опазва, попълва и управлява имуществото й.
Той ще получава, съхранява и води търговските книги и търговската кореспонденция на банката, както и ще може да "издирва и уточнява имуществото на банката". Временният синдик ще може да прави искания за прекратяване, разваляне или унищожаване на сделки, по които банката е страна, да завежда от нейно име дела, както и да събира парични вземания на банката.
Със съгласието или по предложение на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете, временният синдик ще може да възлага на лица, притежаващи необходимия международен опит в разследване на банкови фалити, да извършват действия по проследяване на активи. Те ще могат да препоръчват на временния синдик действия за запазване и връщане в имуществото на банката на активи, с които банката се е разпоредила в нарушение на закона.
На практика това е текстът, който отваря възможност за международен одит върху парите от КТБ и при бъдещи подобни случаи. Временният синдик ще се разпорежда с паричните средства на банката, включително със сумите по банковите сметки, по които банката е титуляр, ако това се налага във връзка с управлението и запазването на имуществото или извършването на други разноски.
Дружеството на Цветан Василев "Бромак", чрез което той притежава мажоритарния дял в останалата без лиценз Корпоративна търговска банка, оспорва подготовката на ново извънредно законодателство, с което в банката да се вкара временен синдик.
В писмо до председателя на Народното събрание, президента, премиера и Еврокомисията адвокатите на Василев излагат правни аргументи срещу промяната в закона, която ще позволи въвеждането на синдик в банката преди да е започнала процедурата по несъстоятелност.
Според адвокатите на Василев процедурата противоречи на конституцията, европейското законодателство и правовия ред. Те напомнят, че във Върховния административен съд има висящо дело срещу отнемането на лиценза на КТБ и докато то не приключи, банката не може да влезе в процедура по несъстоятелност, която предполага назначаване на синдик. Изтъква се, че и сега квесторите имат задължението да опазват имуществото на банката в интерес на кредиторите й. Освен това държавата оказвала натиск на съда да се произнесе в нейна полза, защото е най-големият кредитор.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"