Оставката на председателя на Софийския районен съд Методи Лалов беше внесена днес като извънредна точка в дневния ред на Съдийската колегия. Сред вносителите е Светла Петкова, а нейното решение и на още няколко членове на съвета за включването на оставката в днешния дневен ред е от тази сутрин, съобщи „Правен свят“.
Тази извънредност скара членовете на съвета. Петкова се мотивира с чл. 175, ал.2 от ЗСВ, според който административен ръководител се освобождава от длъжност предсрочно и в случаите, когато е освободен от длъжност като съдия, прокурор или следовател на основание чл. 129, ал. 3, т. 2 – 5 от Конституцията на Република България – т.е. подаване на оставка; влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление; трайна фактическа невъзможност да изпълняват задълженията си за повече от една година; тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.
Петкова добави, че вчера Комисията за атестирането и конкурсите е обсъдила оставката, но е решила да остави този въпрос за 10 януари догодина.
Юлия Ковачева, която е зам.-председател на КАК, обясни, че заявлението на Лалов е постъпило в комисията по време на самото заседание. Дебат по същество не е имало, защото оставката е личен акт. Бил е обсъден въпросът дали днес да бъде внесено, но тъй като въпросът не е спешен, защото шефът на СРС е посочил, че напуска поста от 1 февруари, е решено да бъде оставено за следващата седмица като бъде включена в редовния дневен ред.
На Петкова тя отговори, че да, предложението се прави в тридневен срок, но не се казва кога трябва да бъде разгледано. „Очевидно колегите, подписали предложението, имат своите основания да бързат“, заключи Ковачева.
Камен Иванов също се обяви против включването на тази точка в дневния ред. Мотивът му – с бързането да приеме оставката, Съдийската колегия ще потвърди онова, което е казал Лалов, а именно, че се чувства притискан.
Председателят на ВАС Георги Колев настоя днес да се разгледа оставката, защото трябва да се открие и процедура за избор на нов такъв.
Ковачева му отвърна, че няма да обяснява закона, в който е казано кога се открива процедура. А желанието на някои от ВСС още днес, като извънредна точка, да се гледа заявлението за напускане на поста на Лалов, тя определи като реваншизъм.
Колев веднага възрази – реваншизъм нямало. Но ѝ потърси сметка как така Комисията за атестирането и конкурсите ще определя кога ще бъде следващото заседание на Съдийската колегия.
„Нека г-н Тончев (главният секретар на ВСС) да каже как се вземат неформални решения заедно с Димитър Узунов“, отсече Ковачева.
Оказа се, че цялото разногласие за датата на следващото заседание идва именно от Тончев. На директорски съвет вчера той бил казал на шефовете на дирекции да ускорят внасянето на точки и предложения, защото тази седмица може да е последна със заседания на пленума и колегиите, може да нямало такива и в първата след Нова година. Ето така е тръгнало спрягането на датата 10 януари за следващото заседание.
След това изясняване с 8 на 5 оставката на Лалов бе включена в днешния дневен ред и ще бъде разгледана последна.
Още от България
Атанас Зафиров: Поискахме в НС да се свика председателски съвет, Силви Кирилов отказа
От трибуната той отново поиска свикване на председателски съвет
ГЕРБ внасят в КС искане по тълкуването на три ключови въпроса, подготвят и второ
Изключително е важно да е ясно, че става дума за тълкуване на основния закон, а не за междусъседски и политически спор
Аталай като пророк: И днес няма да бъде избран председател на парламента
Той призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да "влезе в ролята си" и да не свързва държавното управление със собственото си его