25 Ноември, 2024

Чехия, Словакия, Унгария и Полша с общ план за сигурността на границите ни

Чехия, Словакия, Унгария и Полша с общ план за сигурността на границите ни

Чехия, Словакия, Унгария и Полша имат готов план за действие за затягане на контрола на границите на България и Македония. Вишеградската група ще действа, ако през февруари не заработи договора за защита на турско-гръцката граница. Това каза премиерът на Чехия Бохуслав Соботка пред държавната телевизия в Прага.

По думите му не трябва да се допуска повторение на ситуацията от миналата година, когато през балканските държави в Централна Европа пристигнаха стотици хиляди бежанци.

"Турция разполага с достатъчно средства за да сложи контрол над бежанската криза. Много по-просто е да се спре отплаването на лодките от турския бряг, вместо да се връщат от гръцка страна", подчерта Бохуслав Соботка.

Премиерът предупреди, че ако не влезе в действие споразумението за контрол на границата между Гърция и Турция страните от Вишеградската група ще се фокусират върху други държави - България и Македония, където ще участват лично за увеличаването на сигурността на границите.

"Ако до провеждането през месец февруари на Съвета на Европа няма резултати от Турция и Гърция, страните от Вишеградската група ще предложат своя алтернатива. Това означава натиск върху Гърция и Турция и тези две държави да вземат мерки за регулиране на бежанската криза", подчерта чешкият премиер, цитиран от Миа.

Критични точки

Властите в Прага още през декември одобриха план за изпращане на 25 чешки войници в Македония. От началото на годината от Гърция са вкарани близо 40 000 мигранти. През изминалата година техният брой надхвърли 700 000 души.

Всички те идват организирано с автобуси или влакове до македонския граничен град Гевгелия.

Преди дни Соботка обяви, че "Чехия е готова да затвори границите си за мигранти, ако миграционната вълна започне да застрашава националната сигурност”. Соботка призова да се прави разлика между бежанци, бягащи от войната в Сирия и Ирак, и така наречените икономически мигранти, които искат да се възползват от социалната система на Западна Европа.

„Ние трябва да помогнем на тези, които в действителност се нуждаят , но не с цената на нарушение на собствената ни сигурност”, подчерта премиерът. „Тези, които поискат убежище, трябва да се съобразяват със законите и разпоредбите”, категоричен е той.

Според него ключовата роля в разрешаването на миграционната криза е на Турция. Междувременно чешкият президент Милош Земан заяви, че НАТО трябва да се включи в защитата на границите като призова за ограничаване на броя на бежанците, които Чехия трябва да приеме по квотната система на ЕК. „Не бих драматизирал приема на три сирийски семейства с болни деца. Не драматизирам и няколко десетки хиляди иракски християни, подложени на преследване от мюсюлманите, но ясно казвам: „Достатъчно. Това е всичко”, заяви тогава Земан.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.