24 Ноември, 2024

Чобанов: Няма провокация, ДПС не клати управляващата коалиция

Чобанов: Няма провокация, ДПС не клати управляващата коалиция

Петър Чобанов: ДПС не се опитва да клати управляващата коалиция

ДПС изобщо не се опитва да клати управляващата коалиция. Напротив – всяко наше действие и решение е основано на принципни положения, които защитаваме като политическа сила и парламентарна група. Това заяви в предаването „12+3“ на БНР бившият финансов министър и депутат от ДПС Петър Чобанов на директен въпрос на водещата не клати ли ДПС коалицията заради искането на Патриотичния фронт да бъде оттеглен Орхан Исмаилов.

За подкрепата на партията Орхан Исмаилов да бъде зам.-министър на отбраната, той обясни: "Това беше принципна позиция, че независимо от името и вярата на човека, важни са неговите качества, независимо от политическата му принадлежност. Не виждам никаква провокация. Това е отстояване на тези неща, които са основа като цяло за съществуването на движението, т.е. принципни постановки, от които няма как ние да се отклоним, а напротив – показваме, че ги защитаваме."

Ние сме прекалено сериозна политическа сила, за да се говори толкова лековато за нас, че дразним когото и да било, категоричен бе Чобанов. Относно подкрепата на ДПС за плоския данък, той припомни, че по време на тройната коалиция партията е била един от основните радетели и причината да бъде въведен този данък. Според него положителните ефекти от плоския данък продължават да са налице и степента на икономическо развитие изисква да имаме такъв данък. "Ние показахме, че не сме опозиция заради самата опозиция, а когато трябва да се защити публичният интерес и бюджетните приходи, ние го направихме и демонстрирахме това свое поведение", подчерта депутатът. Той поясни, че при гласуването на актуализацията на бюджета партията отново е демонстрирала последователно поведение. Бившият финансов министър припомни, че е предложил актуализацията на бюджета по време на управлението на Пламен Орешарски.

"Аз поех своята отговорност, като предложих актуализацията. Дори беше налице конфликт с БСП, която не подкрепи тази актуализация. Тази ситуация беше отчетена от мен и отговорността поета. Оттам нататък имаме 3 месеца управление на служебен кабинет, който преразпредели допълнително значителен ресурс. Нашата отговорност се простира до актуализацията, която тогава аз предложих и която ДПС единствено последователно подкрепяше. За следващите действия няма как да поемем тази отговорност. Ние обаче подкрепяме като цяло необходимостта от актуализация, но не и в тези размери и мащаби, които е предложена, и затова гласувахме „въздържали се“."

Петър Чобанов подчерта, че заложеното в бюджета за 2014 г. е било изпълнимо, но в ситуация, в която няма предсрочни парламентарни избори. Той посочи и други фактори за последвалата необходимост от актуализация.

Финансистът изтъкна, че не трябва да се изключва опасността да влезем в спирала на задлъжнялостта. Според него, за кратък период от време се налага доста да увеличим дълга на държавата. Това има и своето основание в момента и то е свързано със ситуацията около КТБ. "Ще се наложи взимането на дълг, който ще се изплаща от всички нас и затова трябва да знаем точно какво се е случило по отношение на КТБ както преди поставянето й под особен надзор, така и след това. Дълговата спирала все още не е налице. Това са пари, които ще бъдат дадени временно назаем, част от тях на Фонда за гарантиране на влоговете, който ще ги върне по-късно чрез вноските от банките. Останалата част от дълга е за покриване на бюджетния дефицит. Ако намеренията на новото правителство за бърза фискална консолидация се изпълнят, ще бъдат преодолени подобни опасения за дългова спирала", коментира още бившият финансов министър.
Запитан дали е имало сценарий банката да бъде докарана до фалит, Чобанов отговори: "Дори да е имало сценарий, той се е развивал независимо от мен, но не смятам, че има подобен сценарий. Просто банката беше стигнала до критично ниво в своето развитие, след което не можеше да продължава по подобен начин. Финансовият министър не е първата институция, която трябва да реагира при подобна ситуация. За да има ликвидна подкрепа, трябва да има искане за такава. Такова не е имало.' Той добави още и че в подобна ситуация, в която става въпрос за неплатежоспособна банка с подобни бизнес практики - тя няма как да бъде подпомагана ликвидно. Това щеше да бъде едно разхищение на публичен ресурс. "Видяхте за какъв недостиг в капитала става въпроса. Този недостиг няма как да бъде покрит с ликвидна подкрепа", убеден е Чобанов. 

Според него частните пенсионни фондове не трябва да бъдат национализирани.

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит