Според него нито МВР, нито охранителните фирми могат сами да се справят с този проблем. А липсата на адекватни наказания за хората, извършили подобни престъпления като въоръжени грабежи, е мотивация за бъдещите извършители, смята Пенков.
Безспорно част от обяснението за нарастване на тези престъпления - това е влошената икономическа ситуация в последните години. Тази дързост е обусловена най-вече от формиращото се в последните години чувство на безнаказаност. Виждате – залавят се хора, извършители на тежки престъпления, които в последствие обаче не получават своевременно и адекватно наказание за своите деяния, коментира Пенков.
От Асоциацията на фирмите пък се оплакаха от нелоялна конкуренция на част от играчите в този бранш. Именно такива фирми пестели от сигурност, но за сметка на това цените, които давали на клиентите, били в пъти по-ниски. Така се стигало до липса на адекватни мерки за охрана и нарастване на случаите на въоръжени грабежи.
Още от България
Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката
Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално
Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов
Най-безкритичен към решението на бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да подаде оставка беше народният представител от "Прогресивна България" ген. Румен Миланов
Скандал във Варна: Кметът Коцев чак сега откри незаконен мащабен строеж край Златни пясъци
Депутати от "Възраждане" обявиха, че са подавали пред година сигнали по този казус и обвиниха институциите в града в опит за придвижване на устройствен план, чрез който да бъде узаконен незаконният строеж