Приетите на първо четене от парламента поправки в закона за чужденците чувствително облекчава режима за пребиваването им в страната. Депутатите решиха, желаещите чрез покупка на имот чужденци да вземат разрешение за продължително пребиваване у нас вече ще дават шест пъти по-малка сума, отколкото в момента. Така с 92 гласа "за", 12 "против" и 9 "въздържал се", бе свален прагът на стойността на необходимата им недвижима собственост - от 600 000 лв. на 100 000 лв.
Сега разрешение за продължително пребиваване могат да получат чужденци, които притежават виза за дългосрочно пребиваване за поне 6 месеца, и са вложили сума не по-малка от 600 000 лв. - за всеки чужденец, за придобиване на право на собственост върху недвижими имоти на територията на България или чужденецът е собственик на повече от 50 на сто от капитала на българско търговско дружество, вложил е същата сума в капитала на дружеството и в резултат на това дружеството е придобило правото на собственост върху недвижими имоти в страната на тази стойност. Към датата на подаване на заявлението за разрешение за продължително пребиваване чужденецът или юридическото лице трябва да е изплатило напълно сумата, която да е постъпила по сметка в българска лицензирана кредитна институция, а ако имотите са придобити със заемни средства, непогасената част от заема не трябва да надвишава 25 на сто.
Зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов посочи, че става дума за продължително пребиваване за срок от 1 година. Той уточни, че за последните три години по този ред е дадено разрешение за продължително пребиваване само на двама чужденци. А предложението за намаляване на стойността е обсъждано в междуведомствена работна група, в която са участвали представители от всички служби за сигурност, но докато е вървяло общественото обсъждане. Готови сме да обсъждаме всякакви разумни предложения, добави Ципов.
С одобрените поправки се въвежда още процедура за предоставяне на статут "лице без гражданство" съгласно Конвенцията за статута на лицата без гражданство от 1954 г. и Конвенцията за намаляване на случаите на лица без гражданство, приета на 30 август 1961 г. в Ню Йорк, които Република България е ратифицирала, пише в мотивите.
Регламентира се понятието "апатрид" като лице, което не се разглежда като гражданин на нито една държава в съответствие с нейното законодателство. Урежда се правният статут на апатрида. Статут на лице без гражданство ще се предоставя от дирекция "Миграция" при МВР.
Предвижда се на лицето, придобило статут на лице без гражданство, което притежава разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване на територията на страната, да се издава документ за самоличност "удостоверение за пътуване зад граница на лице без гражданство" със срок на валидност пет години.
Спрямо кандидатстващите за визи за дългосрочно пребиваване на основание това, че осъществяват търговска дейност в страната се въвежда изискване разкритите 10 работни места да са на пълно работно време, като това изискване следва да е налице за всеки съдружник поотделно. Считаме, че по този начин право на продължително или постоянно пребиваване в страната ще могат да получават само тези, които в действителност осъществяват търговска дейност, а не такива, които само използват за тази цел регистрацията на едно търговско дружество, пише в мотивите.
Със 110 гласа "за" и един "против" парламентът прие на първо четене други поправки на правителството, с които се предвижда задължение превозвач, превозващ по суша, въздух и вода от и за България чужденци, преди да извърши услугата да установи наличието и валидността на документа за пътуване и на визата, ако такава се изисква. А също и дали документът за пътуване и визата съдържат явни преправки, зачертавания, заличавания, подмяна на снимката и дали снимката позволява установяване на самоличността на притежателя.
Със 106 гласа "за" и един "против" депутатите приеха на първо четене и поправка, внесена от Румен Йончев от "Български демократичен център - Народен съюз", бивш председател на комисията по политиките за българите в чужбина. С промяната се дава възможност на кандидатстващите за разрешение за постоянно пребиваване у нас чужденци с български произход да не се изискват визи и свидетелства за съдимост, когато причината е от хуманитарен характер или свързана с извънредни обстоятелства. Поправката, внесена преди една година, е насочена към сънародниците ни в Украйна, се посочва в мотивите на вносителя.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас