Средната заплата в страната става по-висока и това е причината и депутатските възнаграждения да стават по-високи. От там се повишават и тези на премиера и президента.
За септември в обществения сектор средната заплата е била 1173 лв.
Всеки депутат взема това възнаграждение, умножено по 3, или 3519 лв. Председателят на парламента вече ще взема 5454 лв., а заместниците ѝ – 5102 лв. За участие в комисия всеки депутат получава плюс 15% от основната заплата. Народните представители най-често участват в повече от една комисия. Прослуженото време е 1% от основната заплата за всяка една година. Така се получава сумата от 4082 лв.
Към нея прибавяме безотчетните 2/3 – 2346 лв. и така всъщност всеки депутат, ако няма неизвинени отсъствия, се разписва под 6428 лв.
Изчисленията на базата на предишното тримесечие показват, че народен представител е получавал 6263 лв. След актуализацията тази сума става 6428 лв., или увеличението е със 165 лв, соци проучване на бТВ.
Но депутатът от БСП Александър Симов отбеляза, че всъщност крайната сума е по-ниска.
„Тези 2/3 служат за парламентарна дейност и повечето ми колеги едва ли ги използват като лични средства. Заплатата, която взех последния месец, беше около 2900 лв., имайки предвид, че натрупах доста отсъствия покрай обикалянето на България”, заяви той.
Заплатата на Десислава Атанасова от ГЕРБ за последния месец е била около 3600 лв.
„Хубаво е, че г-н Симов спомена отсъствията в парламента. През изминалата седмица показах фиш за заплата от юли 2013 г., когато ГЕРБ не присъстваше в пленарната зала, бойкотираше работата на онова мнозинство, въпреки че бяхме първа политическа сила, и протестираше срещу кабинета „Орешарски” и задкулисието. Заплатата тогава е била 2196 лв., но получих след удръжките около 400 лева. Глобили са ме с 1566 лв. заради неприсъствие в пленарната зала”, посочи тя.
Атанасова обяви, че би подкрепила предложението на БСП за намаляване на депутатските заплати, в случай че се запише в правилника, че който не ходи на работа, не получава заплата. „Те правят предложение за едни 18%, тоест около 500 лв., ходят, не ходят - да си вземат”, подчерта Атанасова.
Симов обаче контрира, че БСП участват в работата на парламента. Той каза, че в последния фиш глобата му е била около 650 лв.
„Около 5 дни не съм бил на работа в последния месец.“,отговори Симов по повод колко дни не е бил в парламента в последния месец. Атанасова обаче направи сметка, че той не е бил 2 седмици на работа, тъй като работата в пленарна зала е 3 дни в седмицата.
„Защо взехте 3000 лв. заплата и сте солидарни с хората, които взимат минимална заплата, без да ходите на работа“, запита още Атанасова.
„Представянето на Визията е част от работата ни. Нашите избиратели имат нужда от нас“, обясни Симов.
Десислава Атанасова попита, след като лидерът на опозицията увери от трибуната, че няма да взима заплата и няма да ползва служебен автомобил, защо по време на обиколката и в засегнатите от чумата райони, е пътувала с автомобил на НС, ползван от неин колега от БСП?
Симов каза, че знае за този случай, но отказа да посочи за кой колега става въпрос. ГЕРБ определя тези действия като шизофренни.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас