С 50 проби да правиш генерални заключения за качеството на водата не е редно. Ние не се наемаме с категоричност да го правим, дори с 8000 проби. Това каза в сутрешния блок на БНТ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по повод изследване на Асоциация "Активни потребители" за качеството на водата, според което в половин България чешмяната вода е замърсена.
Според доклада на организацията, съставен от анализите на 52 проби от чешми в страната, жителите на половин България пият замърсена вода от чешмите си. Голяма част от пробите показали, че има опасно завишени нива на хлор и нитрати. Един от най-отвращаващите факти обаче е, че някои от изследванията доказват наличието на ешерихия коли, която е индикатор за фекално замърсяване. Подобни данни има за шест града, сред които са София, Ботевград, Ловеч, Димитровград, Златица и Костинброд, съобщи изпълнителният директор на асоциация „Активни потребители” Богомил Николов.
Резултатите показват, че в края на миналата година има замърсяване на питейната вода в 14 от 29 града. Интересен факт е, че само в 11 проби от 4 града няма абсолютно никакви замърсители. С подобно постижение могат да се похвалят само в Етрополе, Враца, Монтана и Панагюрище. По думите на Николов най-опасният от всички замърсители на питейна вода е активният хлор, който е открит в 9 проби. В други 16 изследвания са измерени гранични нива между 0,1 и 0,3 мг/л.
Според специалиста това е вследствие на неправилно дозиране от страна на ВиК дружествата. Над 0,4 мг/л хлорът става токсичен и много опасен за здравето. Подобен случай имаше в Исперих през 2011 г., където 35 деца влязоха в болница. Освен това спомага за по-бързата корозия на тръбите и по този начин увеличава количествата на тежките метали. Завишени нива на нитрати пък са открити във Видин, Димитровград и Пазарджик. Тревога обаче будел високият брой на пробите, които са в предупредителния сектор. Данните показват, че в 13 населени места са измерени стойности от 5 до 49 мг/л, което показвало, че има сериозен проблем за качеството на питейната вода у нас.
"В София няма никакъв проблем да се пие чешмяна вода. Софийската вода е една от от най-добрите в Европа. В някои райони в България, където се използват препарати, качеството е по-ниско, като в някои региони има наличие на метали", поясни д-р Кунчев.
Той уточни, че е много важно пробите да се вземат както трябва – кранът трябва предварително да бъде обгорен, за да се избегне външно замърсяване. По думите му трябва да се обърне внимание на качеството на чешмяната вода в малките населени места с под 5000 души население у нас.
Д-р Кунчев обясни още, че потребителят може да поиска информация за качеството на водата от две инстанции – от ВиК оператора и от Районните здравни инспекции.
Още от България
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.