Този спор е стар – дали да е лекар или финансист или икономист министърът на здравеопазването. Но сега имаме закони – здравния министър разполага с малък финансов, но трябва да разбира от здравна система, която е страшно сложна, с невероятни предизвикателства. Това обяви д-р Миланов в коментар на новия здравен министър.
Той допълни, че вероятно това е знак, че българите нямат доверие на лекарите в България, а пък съсловието не се вълнува толкова дали министърът ще бъде лекар или не. Освен това не съществува зависимост между медицината и министреството на здравеопазването.
С д-р Миланов се съгласи и експертът Владимир Каролев. Той посочи, че въпреки липсата на аргументи, че не може освен лекар да бъде здравен министър, в света има много примери на успешни министри, които не са лекари. Той припомни, че най-сменяните министри у нас са в здравеопазването и лансира тезата на бившия министър Стефан Константинов, че здравният министър е политическа фигура, която трябва да има подкрепата на политическата сила, да знае какво трябва да се направи в здравната система и да има воля реформите там да се случват.
Що се отнася до Кирил Ананиев, финансист в шест правителства, който се спряга за новия здравен министър, Каролев счита за много добър финансист, честен човек, който със сигурност ще съумее да види и най-важните финансови аспекти на здравеопазването.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."