Около 60% от пациентите си изпращаме на консултации, без да имаме задължителен характер. 70% от този брой са за ендокринолог по някаква причина. За БНР д-р Гергана Николова, личен лекар от 19 ДКЦ в София, представител на Сдружението на общопрактикуващите лекари, заяви:
"Не е необходимо нещо да бъде вменявано като задължение, когато имаме възможност да изпишем терапия. Много е неправилно това деление, когато се говори за доболнична помощ, а след това говорим за специалисти. Аз имам две специалности – „Обща медицина“ и „Вътрешни болести“, и не намирам за редно да не мога да изпиша една терапия на своя диабетно болен, когато преценявам, че това е във възможностите ми", заяви д-р Николова.
Данните сочат, че около 30% от диспансерно болните не осъществят прегледите си, защото те не чувстват необходимост от това. Лекарите нямат механизъм, по който да принудят пациентите си да се прегледат и затова са поискали да отпадне изискването за поне един преглед при пациенти с добри показатели за някои заболявания.
Д-р Красимир Кулински, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари за региона на Пазарджик, също заяви, че по-голямата възможност за наблюдение на диспансерно болните е положителна стъпка.
"Доброто за пациента е, че се увеличиха диспансерните прегледи – бяха само два в началото. Другото добро е, че има увеличаване на изследванията. Ново изследване, което правим, е LDL холестерол. Много съм доволен и от отпадането на задължителните консултации", заяви д-р Кулински.
Голяма част от пациентите са изпитали негативната страна на тези задължителни консултации на гърба си, защото е трябвало да използват направленията, когато се чувстват добре, а не когато имат нужда, обясни той. Понякога пък специалисти са сменяли терапията на хора, които са се чувствали добре.
Още от България
Бивш министър: В България корупцията е набрала такава мощ, че може да смачка всеки един
Мащабът в сектор „Енергетика“ е толкова голям, че позволява влияние почти навсякъде, категоричен е Александър Николов
Икономист: Еврото ще донесе ползи за всички, които са в реалната икономика
България влиза в еврозоната по същия курс, който е в Закона за валутния борд
Емилиян Гебрев: Не един, два завода за барут са нужни на България - троянски коне пречат
"Хубаво е, че най-накрая производството на такива отбранителни продукти не е лоша дума"