7 Декември, 2025

Да отпадане ли банковата тайна, решава днес НС

Да отпадане ли банковата тайна, решава днес НС

Бюджетната комисия в парламента ще обсъди промените в Закона за БНБ и Закона за кредитните институции.

Промяната в Закона за БНБ е една и тя засяга основно мандата на управителя на БНБ. В сега действащите текстове е записано, че ако член на управителния съвет на централната банка подаде оставка предсрочно, новоизбраният довършва мандата, а не започва нов. 

Идеята е новоизбраният гуверньор да не се наложи да довършва мандата на Иван Искров, който е обещал да подаде оставка при политическа подкрепа за една единствена фигура.

Засега са ясни със сигурност две имена, които ще участват в надпреварата - на Димитър Радев, който е номиниран от ГЕРБ и на проф. Григорий Вазов, който получи подкрепата на Патриотичния фронт. Все още не е ясно дали Реформаторският блок ще се обедини около кандидатурата на Бисер Манолов, предложена от "Движение България на гражданите".

На миналото заседание на бюджетната комисия председателят Менда Стоянова съобщи, че в неофициален разговор с Искров са се разбрали оставката му да бъде подадена на 19-и юни. По-късно обаче от Централната банка излязоха с остро възражение срещу това твърдение.

Промените в Закона за кредитните институции пък се отнасят до отпадането на банковата тайна. Целта е да се научат всички депозанти и кредитополучатели на Корпоративна търговска банка.

Сподели:

Коментари (0)

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

"Правителството планира да вземе около 10 млрд. евро заеми през 2026 г., голяма част от които ще се налеят в икономиката и това ще доведе да засилено потребление и нарастване на инфлацията, тоест на цените. Средно на ден ще взимат 53,5 милиона лева заеми през 2026 г." 

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Той подчерта, че за новия бюджет е постигнат изненадващ синхрон между работодатели и синдикати: „Всички промени са подкрепени както от работодателите, така и от синдикатите. Няма никой в тази държава, който е на институционално ниво и да е против този бюджет.“ 

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

„Напрежението през последната година не е спадало, но моето усилие беше тези процеси да протичат в рамките на НС“