19 Юли, 2026

Дълго чакане на опашка, нелюбезни служители и изискване на ненужни документи показа проверка с "таен клиент"

Дълго чакане на опашка, нелюбезни служители и изискване на ненужни документи показа проверка с "таен клиент"

След сигнали за нередности близо месец и половина десет тайни клиенти наблюдават как 13 администрации в страната предоставят 15 услуги.

Дълго чакане на опашка за определена административна услуга, нелюбезни служители и изискване на ненужни документи - това са част от проблемите, открити при проучване по метода „таен клиент“. Резултатите бяха представени на конференция в Министерския съвет.

След  сигнали за нередности близо месец и половина десет тайни клиенти наблюдават как 13 администрации в страната предоставят 15 услуги. Служителите наблюдавали доколко се спазвали нормативните изисквания, фиктивно ли се предоставя услугата, както и дали администрациите си обменят информация. Освен, че част от администрацията има проблем с отзивчивостта, тайните клиенти открили, че често от гражданите се изискват документи, които не са необходими по закон, обясни Здравко Сечков. Дългото чакане за определена административна услуга е друг проблем.

"Най дълго време за получаването на услуги имаме регистрирани в столичният КАТ  при  завяването на услуга "Подмяна на свидетелство за правоуправление на МПС" - шест часа. Администрациите имат месец, за да отстранят проблемите, каза Красимир Божанов, директор на дирекция "Модернизация на администрацията" в МС.

"Не навсякъде ще се наложи лично санкциониране. Трябва да се очаква после подобрение чрез конструктивни мерки, ако естествено има виновни служители ще приветстваме да има и наказания".

Вчера вицепремиерът Томислав Дончев предупреди с писма администрациите да отстранят в едномесечен срок всички констатирани проблеми. Предстоят нови проверки.
Сподели:
Атанасов: След 2 пъти председател на ДСБ, давам шанс за ново лице и енергия

Атанасов: След 2 пъти председател на ДСБ, давам шанс за ново лице и енергия

Това е традицията на западния свят – след два мандата трябва да се даде възможност за ново лице, нова енергия и нови предизвикателства, каза зам.-председателят на НС и бивш председател на ДСБ 

2 катастрофирали коли затрудниха движението по пътя Варна - София край Търново

2 катастрофирали коли затрудниха движението по пътя Варна - София край Търново

За преглед във великотърновската болница са откарани три деца, пътничка и водачът на единия автомобил

Евакуираха десетки заради пожар край Кошарица, огънят наближи къщи

Евакуираха десетки заради пожар край Кошарица, огънят наближи къщи

Районът е бил силно задимен, което е наложило извеждането на живеещите в най-засегнатия участък

Коментари (0)