Министърът на външните работи Даниел Митов прие в МВнР новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Канада в България, със седалище в Букурещ, Кевин Хамилтън. Във фокуса на разговора бяха двустранното икономическо сътрудничество, търговското споразумение между ЕС и Канада и визовият режим. Това съобщиха от Министерство на външните работи (МВнР).
Министър Митов подчерта, че приоритет на двустранните отношения е задълбочаването на икономическото сътрудничество чрез увеличаване на търговския стокообмен и привличане на инвестиции в широк спектър от области от взаимен интерес. “Страната ни оценява ролята на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) в тази посока, но на първо място очакваме ясни гаранции по въпроса за визовата либерализация за български граждани, за да могат те да се възползват от пълния потенциал на постигнатите договорености”, посочи в изказването си министър Митов. Само такъв подход би позволил на българските икономически субекти да бъдат равнопоставени на останалите от държавите-членки и от Канада, добави той.
Министър Митов приветства обявената готовност на канадското правителство да отмени визите за български граждани през 2017 г., но изтъкна необходимостта от уточняване на параметрите и потвърждаване в подходяща форма на тази позиция преди подписването на СЕТА. Той отправи и конкретни предложения към посланик Хамилтън относно формата за официализиране на канадската позиция. От своя страна канадският посланик изрази готовност за координиране на съвместната работа по този въпрос между двете страни.
По време на разговора бяха обсъдени също въпроси на двустранното партньорство в областта на сигурността и отбраната в рамките на НАТО, както и сътрудничеството в други международни организации.
Още от България
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.