Доста неща се промениха след случилото се във Франция. Трябва да си зададем въпросите, дали голямата вълна от хора с друга култура, които идват в Европа през последните десетилетия, трябва да пренесат своята култура при нас в Европа или са длъжни да приемат нашата. Правата на човека дават ли право на всеки да отиде и да си построи свой храм в друга държава или трябва да се съобрази с мястото, на което отива. Това попита в студиото на “Денят започва с Георги Любенов” проф. Даниел Вълчев, Движение България на гражданите и продължи с въпросите: "Свободата има ли някакви граници. Човек всичко ли може да каже, с риск да обиди някого, има ли граници?"
Аз се съобразявам с културата на хората, на които съм на гости. Ако съм адамит, няма да тръгна гол по улиците на Амстердам, например, каза още юристът, по повод на което водещият го попита: "Мюсюлманите на гости ли са в Европа?" Даниел Вълчев отговори: "Исторически - да. И белият човек е бил на гости в Америките, но сега не е на гости, но за това трябва да мине много време, това са много сложни отношения. Ако си говорим за тези неща, Европа исторически е християнска. Аз имам приятели мюсюлмани, които много харесвам и уважавам, въпросът е друг. Сигурността в съвременния свят няма нищо общо с религията, тук става въпрос за друго нещо - всеки един може да влезе с автомат в една редакция. Не може 24 часа да пазиш всички граждани. Но въпросът е какво предизвиква тези неща", продължи да разсъждава бившият вицепремиер.
Той свърза темата и с бежанците. "Българинът като цяло е състрадателен човек. Като видим един човек с децата и дисагите на границите, започваме да съчувстваме. Но ние сме най-бедната държава в ЕС. Българското правителство трябва да постави по-остро въпроса в Брюксел . Бежанците не са български проблем. Разбира се, те няма как от Турция да отидат във Финландия. Но ако бях външен министър, бих предизвикал бързи консултации с другите две държави - Италия и Гърция, за една обща политика. Не можем трите държави да издържаме всички бежанци.
Не е въпросът дали ги искаме, или не. Никой не ги иска. Но какво да ги правим? Човешки няма какво да правиш с тези хора. Ще ги удавиш ли, ако лодката или корабът акостират на твоя бряг?"
По-голямата част от тях няма да се върнат в България, убеден е бившият образователен министър и вицепремиер.
“Участието във властта не може да е въпрос на някакво доволство, още по-малко самодоволство.” Аз бях от хората, които смятаха, че Реформаторският блок трябва да участва в управлението заедно с ГЕРБ, защото вярвам, че в България трябва да започнат реформи в ключови сектори, каза още Даниел Вълчев и допълни, че започва да изтича времето, в което министрите трябваше да заявят какви реформи смятат да направят и най-важното – в какви срокове смятат да се случи това. В България има три големи групи въпроси за решаване – на първо място това е влошаващият се човешки фактор. “Ние застаряваме като нация, здравният ни статус се влошава, образователният ни статус се влошава и нямаме никакъв успех в интеграцията на циганите.” На второ място – за 25 години не успяхме да изградим един еднакъв и предвидим за хората ред. На трето място – ние не изграждаме модерна инфраструктура с темповете, с които го правят други държави, а когато я изградим – не я пазим, каза още той.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"