"Никога не сме крили, че Реформаторският блок е трудна коалиция. В нея участват партии и хора с различна политическа биография и не непременно еднакви виждания по всички въпроси. Обединява ни обаче необходимостта от реформи."
Това казва бившият образователен министър, а сега член на ДБГ, Даниел Вълчев в интервю за "24 часа", отговаряйки на въпроса дали Реформаторският блок ще се разпадне още преди да е влязъл в парламента.
"България е изправена пред поне три тежки проблема, решаването на които ще определи дали ще станем стабилна и богата европейска нация.
Първо, драматичното влошаване на човешкия фактор - като възраст, здравен и образователен статус, тотален неуспех в интеграцията на циганите.
Второ, вече много години нямаме еднакъв и предвидим ред в обществото и това се вижда както в съдебната система и в борбата с престъпността и корупцията, така и в сектори като енергетиката.
И трето, недостатъчно бързо изграждана и лошо поддържана инфраструктура.
"Ако не вземем спешни мерки и не започнем да реформираме тези ключови системи, България не я чака добро бъдеще. И по това сме единни в РБ", смята той.
"Морална позиция се отстоява в ежедневното поведение, а не с тържествени фрази от тв екрана. РБ прие преди изборите декларация, в която се казва, че ще се стремим, подчертавам глагола "стремим", на позициите премиер, финансов и вътрешен министър да са лица, които не са заемали тези позиции в миналото", казва Вълчев по въпроса за разминаването на позициите в Реформаторския блок кой да заеме поста премиер.
"Независимо дали ни харесва, или не, но в парламентарната демокрация има една проста логика - лидерът на най-голямата партия получава мандат за съставяне на правителство. На тази логика беше изневерено в предходното НС и всички видяхме резултатите. Моето лично мнение е, че ГЕРБ може да излъчи и друг премиер - има това право, и ние бихме подкрепили това. Но в крайна сметка решението е тяхно", казва още Даниел Вълчев.
По думите му, по-големият въпрос пред РБ е друг: "считаме ли, че България трябва да има силно и политически отговорно правителство с ясно мнозинство?" За мен отговорът е положителен. България е в тежко положение, за да си позволи отново да ходи на избори или пък да има, не дай си боже, правителство на малцинството с неясна подкрепа, казва той.
"Този месец Борисов ще се наиграе, всяка седмица ще има идеи, ще ги обсъждаме, ще стане панаир от мнения, но в крайна сметка ГЕРБ ще постъпи отговорно - ще има стабилно парламентарно мнозинство с ясна подкрепа", убеден е Вълчев.
На въпрос за кои партии РБ изключва сътрудничество или подкрепа, Вълчев отговаря: Първо, РБ не бива да участва под никаква форма в подкрепа на правителство, което е без ясно парламентарно мнозинство. Това би било проблем не за РБ, а за страната. Второ, РБ би трябвало да подкрепи правителство само при положение, че са налице няколко условия за това: 1. Да има готовност от ГЕРБ за сключване на публично и детайлно споразумение както за приоритетите, така и за програмата на правителството. 2. Правилно е да се настоява за ясно разписване на срокове и конкретни задачи в ключовите сектори, които се нуждаят от реформиране - здравеопазване, пенсионна система, енергиен сектор, ускоряване на реформи в образованието, администрацията, съдебната система. Да се поемат ясни ангажименти за борбата с престъпността и корупцията, в борбата с контролирания изборен вот. И енергични действия за връщане на доверието в банковата система.
Оттам нататък трябва да бъде съставено правителство с изразена европейска и евроатлантическа ориентация.
Даниел Вълчев е категоричен, че РБ не бива да участва в парламентарна подкрепа на управление, което включва партиите зад кабинета “Орешарски” - БСП и ДПС.
По думите му, в политиката не е възможно да не се правят компромиси.
"Ако бяхме спечелили 125 места, нямаше да правим компромиси. Когато обаче сме малко над 20, имаме два избора. Първо, да участваме с цената на разумни компромиси, ако решим, че това е добре за страната, независимо дали е добре за самите нас, защото, да правиш компромиси в личен план, никога не е добре", казва той.
Според него втората възможност е Реформаторите да си останат опозиция.
"При първия вариант има риск РБ да се обезличи в сянката на по-големия партньор. При втория - възможно е РБ да изчезне постепенно, тъй като избирателите очакват политиците, за които са гласували, да имат възможност да реализират идеите си, не само красиво да ги разказват. Това между другото е съдбата на всички партии, в които е доминирал Костов", казва Даниел Вълчев.
"Какво ни казаха избирателите - че на нито една партия нямат толкова голямо доверие, че да й връчат властта, че са разочаровани от целия политически елит. За първи път в новата ни история на парламентарни избори повече от половината българи не гласуваха - това също е израз на гражданска позиция и не бива да се подценява. Така че има много неща, които да се преценят. Най-важното е България да влезе в зимата със стабилно, предвидимо правителство и да започнат най-накрая енергични реформи. Аз съм умерен оптимист - реформи се правят трудно и за тях често се плаща политическа и дори лична цена", казва още Даниел Вълчев.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас