17 Февруари, 2025

Държавата прибира от националиста Юзеиров имущество в размер над 1 мил. лева

Държавата прибира от националиста Юзеиров имущество в размер над 1 мил. лева

Първото спечелено делото от комисията е срещу Юзеир Юзеиров, от което държавата е спечелила целият иск в размер на 1 милион и 22 хиляди лева. Това обяви по БНТ Пламен Георгиев, председател на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество в ефира на БНТ.

Той коментира и искания запор на имущество на банкера Цветан Василев, в размер на милиони.

Повече от 6 тона хартия е изнесена и проверена. Само банковата информация е огромен обем. По това са работили десетина души, но в рамките на една година и половина. Толкова много доказателства са събрани и толкова много работа е извършена, за да бъде мотивиран нашия иск за запор на имущество на Цветан Василев. 

Той посочи делото като прецедент, но уточни, че искът за запор на имуществото на банкера е за гражданска конфискация. Той не се вълнува от наказателното производство, но то отваря вратата, за да бъде проверявано едно лице.

Запорите се налагат от съд. Освен това имаме 36 жалби, които са отхвърлени от съда. За всяко едно нещо, с което се засягат интересите на едно лице, става под контрола на съд. Тоест от налагането на запора до извършването на отнемането на имуществото се прави под контрола на съда, обясни шефът на комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.

Той посочи, че от 2012 г. има гражданска конфискация, тоест, има ли законни приходи едно лице или няма. Ако няма – гражданската конфискация тръгва към имуществото, никой не се интересува от лицето, посочи още Пламен Георгиев.

Според него доверието на българите към институциите е изчерпено, включително и към комисията, която той оглавява. Георгиев обаче призова българите да вярват повече в тях и подчерта, че институцията, която той оглавява от никого не е контролирана.

Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"