Осемдесет дни е срокът за изготвянето на системата за идентификиация в болниците. Най-късно на 25-и юли тя ще е инстлирана в здравната каса, след което болниците ще имат точно два месеца - до 25-и септември, за да я въведат и в своята структура и да започнат да я използват. Това важи за болниците, които са подписали договор за партньорство с касата и е условие, за да им бъде платено. Това обяви главният експерт в дирекция "Информационни процеси и сигурност на информацията" в Националната здравноосигурителна каса Мартин Банков на семинар в Пловдив. По думите му такъв идентификатор е предвиден отдавна в Закона за здравното осигуряване, но досега не е направен, защото е трябвало да се планира на национално ниво.
Уникалният идентифиикационен номер, който ще се генерира с новата система, е двоичен код, създаден по сканирането на случайни точки на пръстовия отпечатък. "Това е нещо, с което не можеш да се разделиш, само в шпионските филми се случва. Може да има много широко поле за приложение", коментира Банков. В системата няма да се съхраняват изображения на пръстови отпечатъци. Всички данни ще се шифроват и Комисията за защита на данните няма възражения срещу системата, увери той.
По думите му в бъдеще системата ще служи и за изготвянето на електронно здравно досие на всеки пациент, също и за електронните рецепти за лекарства. Също така предвид че от 2018 г. се планира издаването на лични карти с биометрични данни, информацията от пръстовия идентификатор на касата може да залегне и там, посочва експертът.
Банков увери, че събирането на данните ще е изключително улеснено. При първия досег на пациент с болница, ще се записват личните му данни, ще положи пръст върху машинката и ще се генерира уникалния му код, след което информацията ще се изпраща до касата за регистрация. Не е необходимо тази процедура да се прави без нужда, няма да има кампанийно събиране на данни, подчерта той.
През тази година става въпрос само за болниците, а от догодина, ако процесът върви добре, ще се мисли за въвеждането му в останалите здравни структури - извънболничните и аптеките.
Биометрични данни няма да се събират от малолетни деца до 14 години, защото е незаконно. В тези случаи ще се взимат данните на родители или придружители. При хората, при които няма възможност да се сканират пръстови отпечатъци - "в най-бруталния сценарий - без ръце или в по-честия - със заличени отпечатъци заради естеството на работата им", идентификацията ще остане само по ЕГН, поясни още експертът. При около 3% от хората ще се наложи този вариант, добави той.
Друга опция ще е за възрастните и трудноподвижни хора, които ще могат да декларират списък от лица, които да ги представляват в аптеката. Няма ограничение на броя и няма ограничение за актуализиране на този списък, уточниха експертите от НЗОК. Списъкът ще може да се създава и обновява навсякъде, където работи системата.
При спешните случаи, пациентът първо ще се лекува, след това ще се идентифицира, както е и в момента.
Всеки който иска ще може да си изтегли приложение, по което да следи къде и кога се отчита присъствието му чрез идентификатора. Когато има плащания от касата по неговия случай, ще получава съобщение каква сума и кога е изплатена. За целта при регистирането си, пациентите трябва да посочат, че искат тази услуга, обясни още Банков.
На въпроса личната карта не е ли достатъчна за идентифициране, Банков отговори: "Съгласно чл. 50 от ЗЗО и сега сте длъжни да се представяте със своя личен документ. Системата за идентификация с лична карта от миналата година показа нуждата от допълнителен контрол. Бяха намерени пролуки в тази система, и сега текат разследвания за, да не кажа кашони, но със сигурност чекмеджета, пълни с копия на лични карти. Идентификаторът е развитие на тази система".
"Няма опция, в която пациентът да откаже. Не можем да допускаме такава хипотеза, защото това е механизмът за участието на пациента в контрола на разходването на неговите здравни осигуровки. Същото е като да питаме какво ще се случи, ако не си носим личната карта при прием в болница, пациентът трябва да се идентифицира", коментира и подуправитела на НЗОК Иванка Кръстева на въпроса какво ще се случи, ако пациент откаже да се запише в системата.
"Очаквам да има отказ за полагане на пръста по-скоро при изписване, когато пациентът не е доволен и си тръгне. Ако пациентът откаже, защото е недоволен от лечението което е получил – ето това е целта на системата – това ще задвижва проверка от здравната каса по случая", коментира Кръстева. Касата ще заплаща на болницата за извършените дейности в тези случаи, само ако не установи нарушения.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.