6 Декември, 2025

Делян Добрев: Плащаме сметките на Румен Овчаров заради АЕЦ-Белене

Делян Добрев: Плащаме сметките на Румен Овчаров заради АЕЦ-Белене

"Това, което се случва е, че плащаме сметката на Румен Овчаров и неговото правителство. Проектът АЕЦ-Белене никога не е бил икономически изгоден, но правителството на БСП въпреки това го започва и са платени много сериозни суми. Ние го спряхме, защото не можехме да си позволим да плащаме и не искахме да удължаваме тази агония", заяви пред БНТ председателят на енергийната комисия в НС Делян Добрев.

"Решението на арбитражния съд, с което се постановява България да заплати 560 милиона за изработеното оборудване за АЕЦ "Белене" е справедливо", коментира Добрев и обясни, че това е сумата на незаплатените фактури до изтичането на споразумението между българската и руската страна през март 2012 година.

Арбитражният съд е потвърдил правотата на българската позиция, че няма сключен договор за строеж на централа,а само споразумение, което вече не е валидно. 

Добрев уточни, че още през 2008 година правителството на тройната коалиция е трябвало да откаже авансово плащане, което е щяло да предотврати изработването на оборудването за Белене и съответните плащания, които са над милиард лева.

Още тогава е било ясно, че НЕК няма пари да плати проекта. В последствие и двата стратегически партньора, които са се интересували от проекта за ядрена мощност - немската Ер Ве Е и американската Ес Ейч Би Си се отказват. Мощността е изчислена на стойност над 10 милиарда евро, от които българската компания е трябвало да инвестира половината, а финансовото ѝ състояние не позволява това.

"С този доклад изп. директор на НЕК предлага в края на 2008 г. предлага да не се превежда аванс, защото ние не можем да осигурим финансирането. И там в прав текст директорът на НЕК казва, че този проект не е по силите на България. Тогава вместо правителството да забавят, най-малкото превеждането на аванса, да направят нова експертиза, да потърсят стратегически инвеститор, да подпишат споразумение с Ер Ве Е, да внесат акционерния капитал и от двете страни, за да са сигурни, че ще се изпълни проекта, какво правят - гласуват на министерски съвет едни 300 млн. лева през декември 2008 г. Превеждат 300 млн. на БЕХ. БЕХ ги превежда на НЕК с част от тях плаща за "Цанков камък", с другата плаща аванс за оборудването, което стартира изпълнението на споразумението", обясни той.

Сподели:

Коментари (0)

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Морска администрация: Танкерът край Ахтопол не е опасен, на борда имат храна за 3 дни

Морска администрация: Танкерът край Ахтопол не е опасен, на борда имат храна за 3 дни

„Вятърът е над 15 м в секунда, морето е 4-5 бала, корабът се държи стабилно  не представлява опасност както за екипажа, така и за околната среда.“

МФ публикува новия проектобюджет за 2026 г., в понеделник го внася в парламента

МФ публикува новия проектобюджет за 2026 г., в понеделник го внася в парламента

Договорено е отпадането на няколко спорни мерки, залегнали в първоначалния вариант на бюджета.