"Хората със стари ипотечни кредити ще могат да сменят банката си.". Това обясни депутатът от Коалиция за България Румен Гечев относно приетите на второ четене промени в Закона за потребителския кредит, съобщи БТА. Според измененията няма да се дължи наказателна такса за предсрочно погасяване на нови или вече сключени договори за ипотечен кредит, когато кредитът е погасен след изплащане на 12 месечни погасителни вноски от усвояването му.
Гечев обясни, че след влизането в сила на промяната хората с вече сключени договори за ипотечен кредит ще могат да сменят банката си, ако сметнат, че са намерили по-подходящи условия. Все пак има една бариера и тя е юридическа - при смяната на банката трябва да се плащат наново такси, нотариални заверки и оценки на имоти, които са от 1800, 2000 до 3000 лева, посочи депутатът.
Според него приетата промяна относно вече сключените договори е в рамките на конституцията и закона. Гечев посочи, че по експертна оценка най-вероятно до една трета от договорите не съдържат такива наказателни клаузи. Обикновено това са договорите преди кризата от 2008 г., но от 2008 г. насам сме сигурни с доста висока степен, че почти всички договори са имали клаузи за наказателна лихва, която се е движила от 3 до 5 процента, но по-скоро между 4 и 5 процента, уточни Румен Гечев.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,