24 Ноември, 2024

Димитър Гърдев: Европа трябва да дефинира идеологически кой е врагът

Димитър Гърдев: Европа трябва да дефинира идеологически кой е врагът

Всеки усеща, че опасността от международния тероризъм не е отминала и трябва да се вземат мерки. Категорично трябва да се реагира, защото събитията ни настъпват. Това каза по БНР експертът по международна сигурност и информационни войни Димитър Гърдев,който е и бивш дипломат.

"Всички тези събития ще променят Европа. Трябва да я променят, защото в сегашната си конфигурация службите за сигурност, законите, не работят достатъчно ефективно. Започнаха тези първи индикации за промяна. Франция предложи промяна в законодателството си така, че на всички граждани, които са участвали в терористични организации, да бъде отнето френското гражданство. Това е най-висшата мярка, която една държава може да възприеме. Такива законопроекти се обсъждат и в други европейски държави. Започна усилен контрол по границите, което означава, че Шенген по някакъв начин ще бъде променен също", посочи експертът.

Разузнаването на всяка държава обслужва институциите в нея, обясни Гърдев. Когато няма единно европейско правителство, няма как институционално разузнаването да подаде информация до такъв орган.

"В чисто доктринален план Европа трябва да дефинира идеологически кой е врагът. Врагът ни представлява точно доктрина. Уахабитско-салафитската доктрина е просто една клонка в исляма, една секта, от която, между другото страдат и самите мюсюлмани, тъй като „Ислямска държава“ се отнася еднакво жестоко и към шиитите, и към сунитите, които не спазват техните догми."

По думите му, трябва наистина да се води открит и откровен диалог с държавите, които поддържат или дават териториите си, осигуряват логистиката за развитие на такива екстремистки организации.

"България трябва да положи „максимални усилия за всичко“ в сферата на сигурността, защото се намира на кръстопът", предупреди експертът и отчете нестабилността на полуострова. Той подчерта, че съседна Турция граничи директно със Сирия и е приютила 2 500 000 бежанци, а Гърция е поразена от мигрантите, но и от кризата.

"Друг въпрос, който трябва много сериозно да ни занимава, е работата с българските мюсюлмани. Трябва да си даваме сметка, че уахабитско-салафитският радикален ислям е идеологическа доктрина. Тя преминава през центрове за обучение на такива проповедници, по този начин заразява хората – интелектуално, чрез думи, чрез информация. От тази гледна точка да си зададем въпроса: „Кой обучава нашите проповедници, по какви програми те се учат, къде“, посочи оше Гърдев.

Сподели:

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.